Ukrajna határozottan elutasította Donald Trump békejavaslatát, ami újabb kérdéseket vet fel a háború lezárásának lehetőségeivel kapcsolatban. Hogyan találhatunk megoldást ebben a bonyolult helyzetben?


Az ukrán külügyminisztérium hivatalos közleményben hangoztatta, hogy a világ figyelmét arra kívánják felhívni: nem fogadják el a Nyugat által felkínált "biztonsági garanciákat" a háború befejezése érdekében. Kiemelték, hogy továbbra is kitartanak a NATO-tagság mellett.

A téma fontossága abban rejlik, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke, csapata egy olyan béketervet dolgozott ki, amely szerint Ukrajna NATO-tagságát elutasítanák. Cserébe viszont "biztonsági garanciák" nyújtását ígérik a kelet-európai ország számára, hogy védelmet biztosítsanak az orosz fenyegetéssel szemben.

Az ukrán külügyminisztérium ma hivatalos nyilatkozatot adott ki, amelyben tájékoztatja a nemzetközi közvéleményt:

A NATO-tagság helyett nem fogadják el a biztonsági garanciákat.

A budapesti egyezmény 30. évfordulójának küszöbén érdemes hangsúlyozni, hogy az 1994-es memorandum világosan megmutatta: az ilyen "biztonsági garanciák" valójában nem nyújtanak valós védelmet. Ukrajna példája jól illusztrálja ezt, hiszen az ország lemondott atomfegyvereiről, ám ennek ellenére orosz agresszióval kellett szembenéznie.

Egy olyan európai biztonsági keretrendszer, amely nem veszi figyelembe Ukrajna érdekeit, hanem inkább háttérbe szorítja azokat, elkerülhetetlenül kudarcra van ítélve.

- véli a külügyminisztérium.

A közleményben az áll: az orosz agressziót Kijev véleménye szerint kizárólag a NATO-tagság rettentheti el.

Az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus egyik kulcsfontosságú tényezője az, hogy Moszkva komoly fenyegetésnek tekinti Kijev NATO-tagságát, amely az orosz érdekeltségeket veszélyezteti. Valószínű, hogy Oroszország nem fogja leállítani Ukrajna elleni hadműveleteit, amíg Kijev nem vállalja a semlegességet. Dmitrij Medvegyev, Oroszország korábbi elnöke már utalt arra, hogy ha az orosz hadsereg nagy részt elfoglal Ukrajnából, akkor a megmaradt nyugati városokat akár a NATO tagjai közé is sorolhatják.

Related posts