Kiterjedt folyómedreket fedeztek fel a Mars felszínén | 24.hu

Több ezer kilométernyi ősi folyómedret fedeztek fel a Mars déli, hegyvidékes területein, ami új fényt vet a bolygó vízviszonyaira. Ez a felfedezés azt sugallja, hogy a vörös bolygó valaha jóval nedvesebb volt, mint ahogy a tudósok eddig feltételezték – számol be róla a The Guardian.
A kutatók a Mars körül keringő űrszondák nagy felbontású képein figyeltek meg mintegy 16 ezer kilométernyi medret, amelyek a becsléseik szerint több mint 3 milliárd évesek lehetnek. A medrek némelyike meglehetősen rövid, ám akadnak köztük több mint 100 kilométeres hosszúságú rendszereket alkotók is. Mindez arra utal, hogy a térségben tartós vízfolyás lehettek egykor, amelyeket rendszeres esőzés, illetve hóesés láthatott el vízzel.
Az eredmény figyelemre méltó, mivel bár a Mars különböző területein már korábban is felfedeztek vízre utaló nyomokat, ebben a konkrét régióban eddig nem bukkantak rá a víz jelenlétét jelző nyomokra.
A kutatók szerint a Mars valaha sokkal melegebb és nedvesebb volt, mint manapság; a bolygó felszínén kiterjedt víztömegek léteztek. Ez a kedvező állapot megváltozott, amikor az égitest mágneses mezeje gyengülni kezdett, és légkörének sűrűsége csökkent, lehetővé téve, hogy a víz elpárologjon és eltávozzon a világűrbe.
A Naprendszer bolygói között a Mars kiemelkedő figyelmet kap, hiszen szomszédunk, amely az emberiség következő nagy hódítása lehet. Ennek fényében lapunk folyamatosan tájékoztatja olvasóit a vörös bolygóval kapcsolatos legújabb felfedezésekről és eseményekről. Íme néhány friss hír, amelyeket érdemes megismerni: