Kérlek, oszd meg, ha tudsz segíteni a pincérnek az asztal leszedésében! | 24.hu

A pszichológia tudományának születése előtt is világos volt, hogy a szavaink önmagukban gyakran nem elegendőek; nélkülük a cselekedetek ereje is lényeges. Sokszor még beszédre sincs szükség ahhoz, hogy egy másik ember felismerje, kivel van dolga. Például a Harvard Egyetem egyik pszichológusa kifejtette, hogyan alakul ki a szimpátia valakivel szemben már az első találkozáskor, és milyen belső kérdések fogalmazódnak meg bennünk ilyenkor. Most azonban egy Vietnámban élő szakértő, Lachlan Brown segítségével mélyebbre ásunk a mindennapi gesztusainkban rejlő tudatalatti üzenetek világába.
Ez a gesztus – amely gyakran szinte reflexszerűen történik – nem csupán a udvariasság megnyilvánulása. Valójában olyan pszichológiai tulajdonságokat is felfed, amelyek tükrözik, hogyan formálják az egyén gondolatai az érzelmeit, és hogyan viszonyul a körülötte lévő emberekhez, amikor éppen segítséget nyújt.
- idézi a pszichológust a Nosalty.
Brown, aki íróként is tevékenykedik, egy hétköznapi szituáció mélyére ásott, és alaposan megvizsgálta, mit jelent valójában segíteni egy pincérnek az asztal leszedésében. Bár a morzsák összeszedése, a szalvéták és tányérok eltávolítása nem éppen a legfárasztóbb feladatok közé tartozik, ezek a mozdulatok a felszolgáló mindennapi rutinjának elengedhetetlen részei. Hetente többször és akár naponta több száz alkalommal ismételni ezeket a feladatokat bárkinek igencsak kimerítő lehet, különösen, ha figyelembe vesszük a néha nehéz természetű vendégek megjegyzéseit is. Egy kis figyelmességgel azonban nemcsak a pincér munkáját könnyíthetjük meg, hanem talán néhány örömteli pillanatot is csempészhetünk a napjába. Ráadásul, ha így cselekszünk, az sokat elmondhat a személyiségünkről és arról, hogyan viszonyulunk másokhoz.
A pszichológiai megközelítések alapján ezek az egyedek különleges tehetséggel bírnak az empátia és a szociális érzékenység terén. Képesek mélyen átélni mások érzelmeit, és ennek megfelelően alakítják a viselkedésüket, mindezt pedig önzetlenül, anélkül, hogy bármit is várnának viszonzásként.
"Adj egy különleges hangot a mondandódnak!" - javasolja Lachlan Brown.
Ez a viselkedés nemcsak az érintett személy empátiáját tükrözi, hanem a szerénység és a felsőbbrendűség hiányának is árulkodó jele lehet. A pszichológusok ebből következtetéseket vonhatnak le arról, hogy az ilyen emberek hajlamosak szolgálatkészen reagálni mások igényeire. Érzékenyek arra, mikor van szükség segítségre, és nem haboznak azt nyújtani. Ezen felül hűségesek maradnak saját értékrendjükhöz, amit következetes cselekedeteikkel is megmutatnak.