Ez magyarázza, miért a magyar lakosság fele keres új munkalehetőségeket.
Az ideális munkahelyen van lehetőség a fejlődésre és az előrelépésre
A magyar munkavállalók közel 45%-a nem találja kielégítőnek a munkahelyét – derül ki az Erste Magyarország által végzett, 16-69 éves korosztályra kiterjedő felmérésből. A legnagyobb elégedetlenséget a kis- és közepes vállalkozásoknál, valamint a nagy cégeknél fizikai pozíciót betöltő munkavállalók körében tapasztalták. Ezzel szemben a szellemi munkát végző vállalkozók a legelégedettebbek a munkahelyi környezetükkel.
Végzettség alapján az érettségivel rendelkezők és a szakmunkások nyilatkoztak a leginkább negatívan, míg a diplomások a leginkább elégedettek. Életkor szerint a 40-49 évesek között van a legtöbb, aki nem szereti, 60-69 évesek között pedig, aki szereti a munkahelyét.
Ha azt nézzük, hogy életünk jelentős részét a munkánk tölti ki, ezek az adatok igazán figyelemfelkeltőek... De miért éppen egy pénzügyi intézmény foglalkozik az emberek munkahelyi elkötelezettségével?
Mihók Krisztina, az Erste HR-vezetője kifejtette, hogy ügyfeleink elégedettsége szorosan összefonódik munkatársaink jóllétével. Hiszünk abban, hogy csak akkor tudunk valódi értéket nyújtani ügyfeleinknek, ha kollégáink, akikkel napi szinten találkozunk, motiváltak és elégedettek a munkahelyi környezetükkel. Több mint egy évtizede rendszeresen felmérjük munkatársaink elégedettségét, és örömmel tapasztaljuk, hogy ez az arány az évek során folyamatosan 70% felett alakult, a tavalyi évben pedig elérte a 80%-ot. Az Erste alapítása óta, már kétszáz évvel ezelőtt is, a törődés és a közösség iránti elkötelezettség volt a vezérelvünk. Úgy véljük, hogy ha továbbra is figyelmet fordítunk a társadalmi felelősségvállalásra, akkor nagyobb eséllyel biztosíthatjuk, hogy ügyfeleink és munkatársaink a következő kétszáz évben is elégedettek legyenek.
A megkérdezettek közül 1200 válaszadó nem a jövedelméről beszélt, amikor az ideális munkahelyről osztotta meg véleményét. A valódi probléma az, hogy a válaszadók 51 százaléka úgy érzi, nem tudja teljes mértékben kihasználni a tehetségét. Ezenkívül a résztvevők közel fele nem lát lehetőséget a karrierje előmozdítására a jelenlegi munkahelyén, és nem tartja valószínűnek, hogy belső átszervezés vagy előléptetés révén javíthatna a helyzetén.
Ezeket a tényezőket figyelembe véve érthető, hogy a munkavállalók közel 47%-a nem látja hosszú távúnak a jelenlegi munkahelyét, és két éven belül váltásra készül.
Az Erste Banknál a munkatársak átlagosan közel egy évtizedet töltenek el a cégnél, ami részben annak köszönhető, hogy a karrierjük építése mellett lehetőséget kapnak különböző munkakörök kipróbálására – emelte ki a szakember. Az elmúlt év során közel négyszáz kolléga élt ezzel a lehetőséggel. Ráadásul a munkavállalók körülbelül 80%-a már társtulajdonosként tevékenykedik a bankban. Három évvel ezelőtt indítottuk el a munkavállalói részvényprogramunkat, amely keretében minden jogosult munkatárs részvényt kapott, és sokan éltek az extra részvényvásárlási lehetőséggel is.
A felmérésből az is kiderült, az emberek mennyire tartják fontosnak önmaguk fejlesztését, mit tesznek ezért, és milyen támogatást várnak hozzá. A válaszok alapján az első helyen az egészség gondozása áll, ideértve például a szűrővizsgálatokat. Szorosan ez után jön a családi, baráti kapcsolatok ápolása, majd a rövidebb képzések, az autodidakta tanulás, az oktatási intézményben történő tanulás, a rendezettebb, kellemesebb lakókörnyezet és a mentális egészség gondozása következik. A tanulásnak a 30-39 év közöttiek tulajdonítják a legnagyobb jelentőséget, míg a diplomások általánosságban több önfejlesztési módszert is pozitívan értékelnek.
A magyarok túlnyomó többsége a saját felelősségüknek tartja az önfejlesztést, ugyanakkor minden ötödik válaszadó a munkahelyétől is elvár valamilyen támogatást ebben a folyamatban. Sokan anyagi segítségre gondolnak, azonban a rendszeres motiváció, a fejlődési lehetőségek feltérképezése, valamint a szabadidő biztosítása is igen keresett igény.
- Az, hogy ki hogyan fektet önmagába, egyéni döntés, de a munkahely támogatója és gátlója is tud lenni az egyéni törekvéseknek. Az Erste kultúrájának egyik alapvetése a törődés, nem csak szavakkal, hanem főként tettekkel, ezért egyedi, lojalitással kombinált wellbeing programot hoztunk létre. Ennek egyik alapköve egy komplex egészségbiztosítás, amelyet minden munkavállalónk igénybe vehet. Az extra szabadság is kiemelt szerepet kapott: a leghűségesebb kollégáink az idei évtől már 4 hetes alkotói szabadságot használhatnak fel - mondta el Mihók Krisztina
Hogyan változott az átlag magyar munkavállaló az elmúlt évtizedekben? Többen lettek-e, akik nemcsak a munkaidő végét várják, hogy végre olyasmivel foglalkozhassanak, ami tényleg örömet jelent számukra? Az Erste szakembere szerint egyértelműen igen a válasz.
- Felnőtt egy generáció egy nagyon gyorsan változó, digitalizált világban. Hozzászoktak ehhez, és nagyon gyorsan szeretnének felfelé lépegetni a karrierjükben is. Nem arról van szó, hogy azonnal vezetői szintekre vágynak, hanem arról, hogy nagyjából másfél évente mikrolépéseket szeretnének tenni előre. Arra pedig a munkáltatóknak is fel kell készülniük, hogy ezeket az elismeréseket és apró előre lépéseket kialakítsák számukra.
Míg a magyar munkavállalók kevesebb mint fele elégedett a munkahelyével, az 3 500 fős Ersténél ez az arány jelentősen meghaladja a 80%-ot. Továbbá, a munkahelyeink.hu-n lebonyolított szavazások alapján az Erste második éve folyamatosan a legjobb tíz hazai munkahely között szerepel, ráadásul egyedüli bankként.
Mihók Krisztina szerint ebben jelentős szerepe van, hogy számos képzési lehetőséget biztosítanak a kollégáiknak, akik tavaly átlagosan 16 órát töltöttek az általuk szervezett tréningeken, informatikai és nyelvi képzéseken, mentorprogrammal, vezetésfejlesztéssel. Ezek mellett két év munkaviszony után tanulmányi támogatást is biztosítanak a munkavállalóiknak, akár több százezer forint értékben.
- Ezt a keretet bármilyen fejlesztési lehetőséghez, például festőtanfolyamhoz is felhasználhatják azok, akik úgy érzik, hogy szükségük van rá a személyes fejlődésük érdekében - mondta a szakember. Amikor valaki érzi, hogy támogatják és értékelik, valamint figyelmet kap a munkahelyén a mindennapok során, akkor a motivációja is megnövekszik. Így talán nem a péntek délutánt fogja izgatottan várni hétfő reggel, hanem a hét új kihívásait.