Az év végére drámaian megugrott az infláció a magyar élelmiszeriparban, ami az egész iparágat is erőteljesen érintette.
Novemberben és decemberben megugrottak a termelői árak, decemberben már 9 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Az élelmiszeripar árai 4,5 százalékkal nőttek.
2024 decemberében az ipari termelői árak átlagosan 9,0%-kal meghaladták az egy évvel korábbit - írja jelentésében a KSH. A belföldi értékesítés árai 4,0, az exportértékesítésé 11,5%-kal felülmúlták a 2023. decemberieket - ezek a legmagasabb mutatók az egész évben.
A belföldi értékesítési árak elemzése során megfigyelhetjük, hogy a feldolgozóipar 60,0%-os súlya mellett 5,6%-os növekedést mutatott, míg az energiaipar, amely 38,6%-os részesedéssel bír, csupán 0,5%-os emelkedést ért el.
Az élelmiszeripar értékesítési árai 4,5%-kal emelkedtek.
Az árak az iparban novemberben ugrottak meg, addig a belföldi értékesítés árai csökkentek, illetve stagnáltak 2023-hoz képest. Az exportértékesítési árak kisebb mértékben, de szintén csökkentek-stagnáltak novemberig.
Az áremelkedés fő mozgatórugója a forint euróval szembeni gyengülése volt.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közölt adatok szerint az árak jelentős emelkedésének hátterében több tényező áll. Először is, a globális gazdasági helyzet, amelyet a járvány utáni helyreállás és a nemzetközi ellátási láncok zavarai jellemeznek, hozzájárult az alapanyagok és termékek árának növekedéséhez. A kereslet és kínálat egyensúlyának felborulása miatt sok termék esetében áremelkedés tapasztalható. Emellett a növekvő energiaárak is fontos szerepet játszanak az infláció alakulásában. Az üzemanyag- és energiaárak emelkedése nemcsak a közvetlen költségeket növeli, hanem a termelési lánc minden szakaszában hatással van a végső fogyasztói árakra is. A KSH adatai továbbá azt is mutatják, hogy a munkaerőpiaci feszültségek és a bérnövekedések is hozzájárulnak az inflációhoz, mivel a vállalatok a magasabb költségeiket gyakran a fogyasztókra hárítják. Összességében tehát az árak megugrása egy összetett jelenség, amelyet több gazdasági tényező együttes hatása alakít.
Az év eleji árcsökkenés és az év végi megugrás eredőjeként 2024 egészét tekintve a belföldi értékesítési árak 1,6%-kal csökkentek, az exportértékesítési árak 2,4%-kal emelkedtek, így az ipari termelői árak együttesen 1,0%-kal haladták meg a 2023. évit.
Az ipari termelői árak év végi drámai növekedése nem elhanyagolható tényező a fogyasztói árak várható alakulásában, hiszen a termelői árak emelkedése általában hatással van a fogyasztói árakra is, és ez a folyamat gyakran átgyűrűzik a gazdaság más területeire is.
E szempontból még örvendetes, hogy különösen az exportértékesítés árai ugrottak meg, a belföldi értékesítés árai csak 4 százalékkal nőttek. Az élelmiszeriparban mért 4,5 százalékos áremelkedés azonban kevés jót vetít előre az élelmiszerinfláció alakulását illetően.