Az EU tervei között szerepel, hogy bírságot szab ki Elon Musk közösségi platformjára.

Az X platform nem fektet elegendő energiát a dezinformáció elleni harcba, és sajnos az átláthatóság terén is jelentős hiányosságokkal küzd.
A tiltott tartalmak és a dezinformáció elleni küzdelemre vonatkozó törvény megsértésével vádolják az Európai Unió szabályozó hatóságai az X (korábban Twitter) platformot, amely Elon Musk techmilliárdos tulajdona - írja a New York Times.
A vizsgálat 2023-ban vette kezdetét, és az unió tavaly már megállapította, hogy az X megsértette a szabályokat. A büntetésről azonban eddig még nem született döntés. A lapnak nyilatkozó, az üggyel kapcsolatos információkkal rendelkező források szerint jelenleg két fő szempontot mérlegelnek. Egyrészt szándékukban áll példát statuálni az X-szel, így a kiszabott pénzbírság akár az 1 milliárd dollárt is elérheti. Másrészt, bár a két dolog hivatalosan nem kapcsolódik egymáshoz, aggodalomra ad okot, hogy Elon Musk ilyen irányú "támadása" újabb vámok bevezetéséhez vezethet Trump részéről.
A digitális szolgáltatásokról szóló uniós törvény értelmében a vállalatok a globális bevételük 6 százalékáig terjedő bírsággal sújthatók, bár a szabályozók ritkán alkalmazzák a lehető legnagyobb büntetést. Viszont, az X - ellentétben például az Amazonnal vagy a Metával - nem tőzsdén jegyzett vállalat, hanem Musk tulajdona, ezért az unió azon dolgozik, hogy ne a vállalat, hanem a tulajdonos bevételeit vegyék alapul, ebbe így beletartozna például a SpaceX is, ezért a büntetési tétel jócskán meghaladhatja az 1 milliárd dollárt.
Az X platform, Elon Musk irányítása alatt, lazított a moderálási irányelvein, a szabad véleménynyilvánítás szellemében hozott döntései azonban a dezinformáció és a gyűlöletbeszéd terjedését eredményezték. Ennek következményeként egy második, átfogóbb vizsgálat indult az X ellen, mivel az uniós illetékesek a demokrácia veszélyeztetésének tekintik a platform moderálási gyakorlatát.
A platform mérsékelhetné a büntetés mértékét, ha módosítana az EU által kifogásolt működési gyakorlatain. Azonban ennek a lehetősége meglehetősen csekély, mivel Musk többször is cenzúrának minősítette az uniós intézkedéseket, és hangsúlyozta, hogy minden egyes szabályozás ellen harcolni fog. Emellett várhatóan az elmarasztaló döntést is megtámadja majd.
Az uniós vizsgálat hátterében az áll, hogy az X eddig elutasította a kutatók számára szükséges adatok megosztását, akik a dezinformáció terjedésének okait próbálták feltárni. Az uniós hatóságok szerint az X nem biztosítja a kellő mértékű átláthatóságot, továbbá nem végez megfelelő ellenőrzéseket a "hitelesített" fiókok mögött álló felhasználók valóságos identitásának igazolására. Ennek következtében a platform különösen ki van téve a visszaéléseknek és a külföldi beavatkozásoknak.