Elon Musk segítségével Orbán Viktor megpróbálná kiszabadítani az AfD-t az európai elszigeteltségből.


A német szélsőséges párttal hosszú ideig nem volt hajlandó szövetkezni a magyar kormányfő. A szövetségkötés még most is távolinak tűnik, de odáig végül eljutott a két fél, hogy tárgyaljon egymással. A Political Capital szakmai igazgatója magyarázta el nekünk, hogy miért.

Hosszú évek távolságtartása után kedden Orbán Viktor vendégül látja a német AfD párt kancellárjelöltjét, Alice Weidelt. Az elmúlt évtized során a magyar miniszterelnök szoros szálakat fűzött különféle populista, radikális és szélsőjobboldali politikai vezetőkhöz, kezdve a francia Marine Le Pentől egészen az olasz Matteo Salviniig, sőt még a boszniai szerbek vezetőjéig, Mirolad Dodikig is.

Az AfD azonban eddig tabunak számított, és Orbán magától most, a német választás előtt sem kezdeményezte volna a találkozót a Political Capital szakmai vezetője, Hunyadi Bulcsú szerint:

Hunyadi Bulcsú hangsúlyozta, hogy az AfD háttérbe szorításában korábban lényeges tényező volt a német kormánnyal ápolt jó viszony megőrzése, amely gazdasági szempontból kiemelkedően fontosnak bizonyult. Azonban az idő múlásával ez a helyzet jelentősen átalakult.

"A közelmúltban tapasztalhattuk, hogy a magyar-német kapcsolatok jelentős mélypontra kerültek. Véleményem szerint Orbán Viktor valószínűleg azt is figyelembe vette, hogy egy esetleges CDU/CSU irányítású kormány sem valószínű, hogy igazán baráti lépéseket tenne. Ez lehetett az egyik tényező, ami hozzájárult ahhoz, hogy most nyitni kezdett az AfD irányába" - fejtette ki a szakértő.

A néhány napja még a Patrióták Európáért pártcsalád madridi nagygyűlésén szereplő Orbánnak egyértelmű célja, hogy egyesítse a jelenleg három EP-frakcióba szétszórt radikális erőket.

Ebben azonban nem biztos, hogy az AfD lesz a legjobb szövetségese. A pártot ugyanis még a szélsőséges Identitás és Demokrácia frakció is kizárta, miután egy vezető AfD-s politikus azt mondta, hogy nem minden SS-tag tekinthető bűnözőnek. Orbán egy svájci lapnak adott interjúban nemrég maga is kijelentette, hogy az AfD-ben felbukkannak őrült eszmék és emberek, és a tárgyalás ténye még nem jelenti azt, hogy a magyar kormány együtt fog működni a szélsőséges párttal.

Az Euronews szerint Orbán jelenleg nem fontolgatja a szövetségkötést, Weidel látogatását csupán udvariassági gesztusként kezeli. A Fidesz egyik, névtelenséget kérő politikai forrása nyilatkozta, hogy a kormány számára jelenleg nincs hosszú távú elképzelés az AfD-vel való együttműködésről.

Related posts