Elemző: A magyar gazdaság 2022 közepe óta tapasztalható stagnálása mostanra már a munkaerőpiacra is hatással van, és várhatóan több leépítés is bekövetkezik.

Az ING Bank vezető elemzője szerint a növekedési kilátások borúsak, a kereslet tartós hiánya pedig az eddig munkaerőt tartalékolókat is a leépítések irányába löki.
A HVG jelentése szerint jelentős változások mentek végbe a magyar munkaerőpiacon: több mint 30 ezer fővel csökkent a munkavállalók száma, és a munkanélküliségi ráta is emelkedett. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője így reagált a helyzetre: a szakértők a stagnálásra számítottak, ezért számára váratlanul érkezett a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatsora.
A szakértő kiemelte, hogy a foglalkoztatottak száma 35 ezer fővel csökkent, ám mindössze tizedük lett munkanélküli, a többiek kivonultak a munkaerőpiacról. A gazdaságilag aktívak száma így 2023 nyara óta először esett be 4,9 millió fő alá, a foglalkoztatotti létszám is 2023 tavasza óta most a legalacsonyabb. Virovácz szerint ezt a negatív változást részben a munkaerőpiac önkéntes elhagyása hajtja, nagyobb részben pedig a népességfogyás vezérelte.
A magyar gazdaság 2022 közepe óta tartó stagnálása tehát szépen, lassan, de kezd begyűrűzni a munkaerőpiacra is. A különböző bizalmi indexek és vállalati felmérések is egyre nagyobb arányban jelzik azt, hogy a vállalatok nem terveznek bővítést, sőt leépítésben gondolkoznak. A növekedési kilátások borúsak, a kereslet tartós hiánya pedig az eddig munkaerőt tartalékolókat is a leépítések irányába löki
- véli a ING szakértője, hozzátéve, hogy egyelőre nem látszik hirtelen meginduló leépítési hullám, inkább hasonlít ez az apályra, amikor lassan és fokozatosan csökken a foglalkoztatottak száma, nem pedig sokkszerűen.
Ez a helyzet azt is jelzi, hogy a munkaerőpiac feszültségei némileg enyhülnek, ami hátrányosan érintheti a munkavállalók alkupozícióját - véli Virovácz. A szakértő szerint ennek az alkupozíció gyengülésének talán az is a következménye, hogy egyre több nagyvállalat tér vissza a rendszeres irodai munkavégzéshez. Ez különösen aggasztó, mivel hozzájárulhat a foglalkoztatás további csökkenéséhez, különösen azok esetében, akiknek ez az atipikus munkavégzési forma rendkívül kedvező volt, mint például a kisgyermekes szülők.
Virovácz véleménye szerint az állástalanok aránya az év hátralévő időszakában 4,4-4,5 százalék között mozoghat. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy a munkaerőpiac jövőbeli kilátásai elég aggasztónak tűnnek, mivel a kockázatok egyértelműen a további gyengülés felé mutatnak.