Kína pénzáramlása olyan intenzitással árasztja el a világot, mint egy megállíthatatlan áradat.


Soha nem volt még olyan magas a kínai költségvetés első négy hónapos hiánya, mint 2025-ben - derül ki a Bloomberg elemzéséből. A kínai kormány fogyasztást támogató költekezéssel reagált Donald Trump amerikai elnök vámintézkedésire, jelentősen hozzájárulva a deficit megugrásához. A vámok részleges felfüggesztése és a gazdaság helyenként biztató áprilisi teljesítménye (ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom egyes szektorai) lehetővé teszi a kiadások visszafogását és a deficit stabilizálását.

A kínai költségvetési hiány az év első négy hónapjában új csúcsot döntött. A pénzügyminisztérium által közzétett adatok és a Bloomberg elemzése alapján az időszak elsődleges egyenlege 367 milliárd dollár (körülbelül 2,65 ezer milliárd jüan) deficitot mutatott, ezzel felülmúlva minden eddigi évet.

Az időszak hiányának mértéke jelentős emelkedést mutatott tavalyhoz viszonyítva, több mint 50 százalékkal nőtt, és közelít ahhoz, hogy elérje a 2024-es bruttó hazai termék 2 százalékát.

A kormányzati kiadások növekedése mögött a Trump által bevezetett vámintézkedések nyomán kialakult kereskedelmi feszültségek húzódnak meg. A konfliktus legkritikusabb időszakában a legtöbb kínai exporttermékre 145 százalékos vámokat vezettek be, ami arra ösztönözte a kínai kormányt, hogy fokozza költségvetési kiadásait a gazdasági növekedés serkentése érdekében. Habár az amerikai elnök azóta 90 napra felfüggesztette a kínai termékekre vonatkozó vámok egy részét, az állami ösztönző programok hatása már most is világosan megjelenik a költségvetési egyenlegben.

A 2025-ös költségvetés bevételi oldala stabilan tartotta magát, hiszen a bevétel 9,32 ezer milliárd jüanra rúgott, csupán 1,3 százalékos csökkenést mutatva a 2024-es adatokhoz képest. A Bloomberg elemzői szerint a bevételek visszaesésének fő oka a vártnál gyengébb első negyedéves GDP teljesítmény. Ezzel szemben a rekordmagas hiányt a költségvetés kiadási oldala okozta, amely 11,97 ezer milliárd jüanra nőtt, ezzel 7,2 százalékkal túllépve a tavalyi szintet.

Bár az idei év első négy hónapja komoly kihívások elé állította a kínai költségvetést, az exportot érintő vámok részleges felfüggesztése rövid távú megkönnyebbülést hozhat. Az ipari termelés váratlanul kedvező teljesítménye, valamint a belső fogyasztás növekedésének jelei pozitívan befolyásolták a gazdasági kilátásokat, ami az elemzők GDP-előrejelzéseiben is tükröződik.

A külkereskedelmi nyomás csökkenése, valamint a gazdaság áprilisi teljesítménye lehetőséget teremt a nyári kiadások mérséklésére, amit a jelenlegi, magas költségvetési hiány is indokol.

Related posts