A Magyarországon egyre növekvő oltásellenes mozgalom miatt már megkezdődtek a jogi viták is. A társadalmi feszültségek fokozódnak, és a különböző csoportok jogi lépéseket tesznek egymás ellen.


A kötelező védőoltásokkal kapcsolatos pereskedések Magyarországon új dimenzióba léptek: a Népszava értesülései szerint már több mint száz esetben indítottak eljárást olyan szülők, akik igyekeznek kisgyermekeiket mentesíteni a kötelező oltások alól. Ez a tendencia különösen a Covid-19 járvány óta vált jelentősen hangsúlyossá. Az oltásellenes mozgalom eddig azonban még nem tudhat magának jogi győzelmet.

Az oltásellenes perek immár szervezett formát öltenek. A legtöbb beadványt előre elkészített sablonok alapján nyújtják be, és jellemzően két nagykanizsai ügyvéd, Pál-Szántó Ágnes és Mihalik Angelika képviseli a panaszosokat, írja a lap. Ezek az ügyvédek tavaly év végén még a belügyminisztert is felszólították a kötelező oltási rendszer megszüntetésére.

A pereskedők sokféle stratégiát alkalmaznak a siker érdekében. Nemes Dénes, az orvosok jogi képviseletében jártas ügyvéd, egy nemrégiben megrendezett szakmai webinárium során kifejtette:

Gyakran előfordul, hogy egy szülő a gyermek oltásának időpontjában külföldre, például Ausztriába utazik vagy költözik, hogy ott végeztesse el az oltást.

Továbbá, előfordulhat, hogy a felperesek a sérelmi díj iránti igényüket is megfogalmazzák, arra hivatkozva, hogy az orvos az oltáselkerülő szakvélemény kiadásának elutasításával megsértette a gyermek személyiségi jogait.

Az oltásellenes mozgalom eddig nem tudott jogi győzelmeket aratni. Nemes Dénes számára ez különösen frusztráló lehet.

Nincs tudomása olyan peres ügyről, amelyet az oltástagadók sikeresen megnyertek volna, még az elsőfokú bíróságon sem.

Ellenben az orvosi szakma már számtalan alkalommal bizonyította fölényét, sőt, egy közigazgatási eljárás keretében a Veszprémi Törvényszék már jogerős döntést is hozott az ügyben.

Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ osztályvezetője hangsúlyozta, hogy a kötelező oltási rend Magyarországon több jogi alapra támaszkodik, többek között az Alaptörvényre és az egészségügyről szóló jogszabályokra. Emellett kiemelte:

A kötelező védőoltások administrálásához nem szükséges a szülők hozzájárulása; csupán a tájékoztatás jogát biztosítják számukra.

A rendszer szigorú keretek között működik – amennyiben egy szülő tudatosan dönt úgy, hogy elutasítja a kötelező oltások beadását, a védőnőknek kötelességük értesíteni a hatóságokat. Szélsőséges körülmények között...

A gyámhatóság ideiglenesen el is különítheti a gyermeket a családtól, amíg az oltás beadása folyamatban van.

Bár az oltásellenes mozgalom folyamatosan jelen van, a magyar oltási rendszer eddig sikeresen megőrzi stabilitását a különböző kihívásokkal szemben. Az egészségügyi hatóságok és szakemberek elkötelezetten dolgoznak a rendszer megóvásáért, kiemelve annak kulcsfontosságú szerepét a közegészség megőrzésében és javításában.

Related posts