Világos jelzés érkezett a kormánytól: jelentős változás zajlik a pénzügyi helyzetekben.


A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához képest 4,1%-kal, míg az előző hónaphoz viszonyítva 0,6%-kal nőtt. Míg tavaly nyáron úgy tűnt, hogy a kiskereskedelem újbóli fellendülése még várat magára, mostanra egyre világosabbá válik, hogy az év utolsó negyedévére elindulhat a várva várt élénkülés.

2024. novemberében a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adatok alapján 3,7%-kal, míg a naptárhatástól megszabadított számadatok szerint 4,1%-kal nőtt az előző év azonos hónapjához képest - hívta fel a figyelmet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene a megelőző hónaphoz viszonyítva 0,6%-os emelkedést mutatott.

Fontos megemlíteni, hogy novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal emelkedtek az előző év azonos hónapjához képest, míg az előző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékos növekedést mutattak. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján a naptárhatás figyelembevételével novemberben a kiskereskedelem forgalma 4,1 százalékos növekedést könyvelhetett el az egy évvel korábbihoz képest. Különösen az élelmiszerek és élelmiszer jellegű vegyes termékek kiskereskedelme emelkedett, ahol a forgalom volumene 5,3 százalékkal bővült.

Az élelmiszer-kiskereskedelem 77%-át képviselő vegyes üzletek értékesítési volumene 5,7%-os növekedést mutatott, míg az élelmiszer-, ital- és dohányáru szaküzletek forgalma 3,7%-kal emelkedett. Érdemes megemlíteni, hogy a nem élelmiszer-kiskereskedelem összesített forgalma szintén 4,5%-kal bővült.

A csomagküldő és online kiskereskedelem, amely az árucikkek széles skáláját öleli fel, a kiskereskedelmi szegmensből 9,8 százalékos részesedéssel bír, azonban a volumene 1,3 százalékkal csökkent.

A gépjármű- és gépjárműalkatrész-üzletek, amelyek nem szerepelnek a kiskereskedelmi statisztikákban, eladásai 11%-os növekedést mutattak.

A KSH azt is kiemlte, novemberben az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1684 milliárd forintot ért el. Az országos kiskereskedelmi forgalom 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 38 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 15 százaléka az üzemanyagtöltő állomások forgalmában realizálódott.

Január és november között, az előző év azonos időszakához viszonyítva, a kiskereskedelem forgalmának volumene 2,9%-kal bővült, miután a naptárhatásokat figyelembe sem vettük. Az élelmiszerek és élelmiszer jellegű vegyes termékek kiskereskedelme 4%-os növekedést mutatott, míg a nem élelmiszer-kiskereskedelem volumene 2,7%-kal, az üzemanyag-kiskereskedelem pedig 0,6%-kal emelkedett.

Bár a novemberi adatokra alapozva készült a megállapítás, már korábban is felhívtuk a figyelmet arra, hogy december 20. és 23. között várható a legnagyobb vásárlói forgalom a boltokban. Ez azt jelzi, hogy sokan az utolsó pillanatra hagyják az ünnepi beszerzéseket - derült ki az Index kiskereskedelmi elemzéséből. A nagy áruházláncok tapasztalatait elemezve egyértelművé vált, hogy a hiper- és szupermarketek, valamint a diszkontok válaszai alapján a karácsonyi vásárlások során egyszerre érezhető a szokásosnál is nagyobb árérzékenység, miközben a vásárlók nyitottabbak a prémium kategóriás termékek iránt.

Related posts