Negyven évvel ezelőtt aggodalommal figyelte a világ a szovjetellenes videojátékok terjedését, amelyek nem csupán szórakoztatni kívánták a játékosokat, hanem politikai üzeneteket is közvetítettek. A fiatalok körében népszerűvé vált programok nemcsak kihívá

A nyolcvanas évek közepére Magyarországot hirtelen elözönlötték a tévéhez csatlakoztatható számítógépek: a Commodore 64-en túl a valóban szerencsés fiatalok egy-egy ZX Spectrumhoz is hozzáfértek. Az ezekre készült játékok pedig úgy terjedtek, mint a tűz, elbűvölve a fiatal generációt.
Ez a váratlan fordulat nyilvánvalóan felkeltette az állambiztonsági szolgálatok figyelmét, különösen azért, mert a különböző klubokban gyakran izgalmas események bontogatták szárnyaikat.
Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára szerdai posztjában egy különleges dokumentumot osztott meg, amely a 1985. április 23-i keltezésű jelentést mutatja be.
Természetesen! Itt van egy egyedi változat: "Ennek fényében"
Lakossági bejelentés révén jutott el a hatósághoz az a hír, hogy a szombathelyi művelődési és ifjúsági központ mikroszámítógép-klubjában a fiatalok egy Commodore-64 típusú számítógép és egy - saját tulajdonú - mágneslemez segítségével egy szovjetellenes játékprogramot futtatnak. A program központi eleme, hogy a Szovjetunió rakétatámadást indít az Egyesült Államok ellen, amelynek következtében a játékosok feladata a szovjet célpontok, mint például Moszkva, Leningrád, Minszk és Szaratov, megsemmisítése.
A klubvezető elmondta, hogy a játék a megyében nagyon elterjedt, a gyerekek egymás lemezéről veszik fel maguknak. Úgy tudja, hogy az eredetit egy Kőszegen tanuló amerikai diák hozta be Magyarországra.
A dokumentumból kiderül, hogy a BM III/III Csoportfőnöksége is értesült a játék megjelenéséről. Ráadásul intézkedéseket tesznek annak érdekében, hogy a klubokat üzemeltető intézmények vezetői is tudomást szerezzenek erről.
Kérlek, ne hagyják jóvá az ilyen programok lejátszását és másolását.
A szövegben egyértelműen az 1984-es évben debütált, az amerikai Access Software által készített Raid Over Moscow című játékról van szó. A történet középpontjában egy amerikai űrhajós áll, aki a játékos irányítása alatt kalandra indul. Feladata nem más, mint hogy megakadályozza három, Észak-Amerikába irányuló szovjet nukleáris támadást, majd végső soron elpusztítani az atomlétesítményeket a moszkvai Kremlben.
A Raid Over Moscow egyékbént Finnországban is zűrt okozott: az ország parlamentjében napirendre került a kérdés, miszerint szabad-e azt egyáltalán árusítani az országban. A hosszúra nyúló vitában végül zöld utat adtak a programnak, ami rövidesen a legnagyobb példányszámban eladott játék lett.
A programot a keletnémet titkosszolgálat, a Stasi mellett a nyugatnémet vezetés is figyelte, sőt, utóbbi 1985-ben indexre is tette, hiszen úgy gondolták, hogy az a tizenéveseknél fizikai feszültséghez, dühhöz, agresszivitáshoz, zaklatott állapothoz, koncentrációs nehézséghez, illetve fejfájáshoz vezethet. A tiltást Németország újraegyesítésekor nem oldották fel, így az huszonöt év után, 2010-ben automatikusan szűnt meg.