A MÁV-val mintha nem lenne megoldás a lepusztult, elhanyagolt és esztétikailag kifogásolható, régi pályaudvarok ügyében.


A kalocsaiak álma, hogy az épület új életre keljen, és múzeumként vagy közösségi házként szolgáljon a város lakóinak.

Salétromfoltok és penész helyett kézzel festett virágok díszítik a kalocsai pályaudvar falait, bútorait, még az illemhely ajtaját is. A kívülről kissé megviselt állomás belseje olyan, mint egy vidéki tájház egy skanzen varázslatos világában. Pikantériája abban rejlik, hogy a látogatók egy pillanatra sem felejthetik el, hogy ez valójában egy vasúti pályaudvar: menetrendek, pénztárablakok és személyszállítási hirdetmények mindenhol, amelyek mintha nem illenének egy népművészeti múzeum környezetébe.

Csakhogy alig láthatja valaki ezt a különleges helyet, az állomás ugyanis 18 éve nem fogad utasokat, 2007-ben szüntették meg a vasúti személyforgalmat Kalocsán. Ezután 9 évre bezárták a virágmintás épületet, majd 2016-ban ünnepélyes körülmények között megnyitották. Az volt a nagy terv, hogy majd tódulna ide a turisták, az önkormányzat ezért kibérelte a házat a MÁV-tól.

A vasútnak így foglalkoznia sem kellett vele és szégyenkezni, mert parlagon hagyja ezt a csodát. Mígnem tavaly december 15-i határidővel a kalocsai önkormányzat felbontotta a szerződést. Mint Miklós Balázs önkormányzati tanácsadó a Blikkel közölte, a döntés oka a spórolás.

Az épület egyáltalán nem volt felújítva, az utóbbi években pedig már turisztikai célokra sem tudta hasznosítani az önkormányzat. A bérleti díj bruttó 431 ezer 760 forintba került évente, mely tartalmazta az épületrész bérleti díját, valamint az ingatlankezelési díjat - tudatta a tanácsadó

Hozzátette, Kalocsa az épületnek csak egy részét bérelte, így a teljes épület hasznosításáról még a bérleti időszak alatt sem dönthetett önállóan az önkormányzat. A teljes épület továbbra is a Magyar Államvasutak Zrt. tulajdonában és ingatlankezelésében áll, annak hasznosításáról kizárólag a tulajdonos jogosult dönteni.

A MÁV azt közölte megkeresésünkre, hogy a vasútállomás zárva tart, de az érdeklődők előzetes bejelentkezés alapján megtekinthetik az "Érseki várót" és a III. osztályú váróteremben kialakított vasúttörténeti kiállítást.

"A MÁV-csoport honlapján fent lévő kisállomási pályázati felhívás keretein belül mindenkinek lehetőséget biztosítunk ötletének megvalósítására, így várjuk a kalocsai állomás hasznosításával kapcsolatos elképzelésekre vonatkozó pályázatok benyújtását is" - tudatta a vasút sajtóosztálya.

Cikkünk megírása során senki sem léphetett be csupán úgy, hogy szemügyre vegye a kalocsai virágminták és a hajdani vasutas világ különleges egyvelegét.

Sajgó Anette csupán a szerencséjének és a biztonsági őr kedvességének köszönheti, hogy barátai előtt felfedhette gyermekkora egyik legkedvesebb és ma is szívhez szóló helyszínét.

- Gyerekkoromban sokszor utaztam a nagyapámmal Kiskőrösre vonattal, és ilyenkor, amíg a vonatra vártunk, mindig elbűvölve néztem a sok színes virágmintát, ami körülvett minket - mesélte Anett nosztalgikusan. Hozzátette, hogy a kalocsaiak számára a népművészet mindig is büszkeség forrása volt, olyan érték, ami sosem kopik ki a divatból.

Related posts