Az orosz dezinformációs apparátus aktiválódott a német előrehozott választások küszöbén.


Egy berlini kormányzati jelentés alapján a Politico értesülései szerint az orosz botok jelentős mértékű dezinformációs kampányt indítottak Twitteren (X-en) a németországi választások küszöbén. A lap munkatársa által megszerzett dokumentumok rávilágítanak arra, hogy ez a hullám hogyan befolyásolhatja a választási folyamatokat.

A német választók befolyásolására irányuló törekvések középpontjában a német külügyminisztérium értékelése szerint a Kreml által irányított Doppelgänger (Alteregó) művelet áll. Ez a kampány hamis híroldalakat, alvó fiókokat és mesterséges intelligencia segítségével létrehozott tartalmakat alkalmaz a megtévesztő narratívák terjesztésére, valamint a nyugati intézmények iránti bizalom aláásására. A projekt keretein belül egyes weboldalak olyan neves kiadványokat klónoztak, mint például a Der Spiegel, a Doppelgänger elnevezés is innen ered. A domainnevek csupán apró módosításokat szenvedtek el, hogy így csapják be a gyanútlan olvasókat.

Az Európai Unió és az Egyesült Államok hírszerző ügynökségei korábban figyelemmel kísérték a Doppelgänger néven ismert csoport rendkívül jól megtervezett stratégiáit, amelyek célja Ukrajna támogatásának aláásása volt az Oroszország ellen folytatott háború során, miközben felerősítették a Kreml által kedvelt narratívákat. Jelenleg a művelet fókusza a február 23-i németországi választásokra irányul, ahogy azt a sajtó is jelentette.

A német tisztviselők több mint 100 álhírportált azonosítottak, amelyek a tisztviselők szerint hónapok óta csendben gyűjtik a tartalmat. "Ezek a platformok hasonlóan vannak felépítve, tele általános, gyakran mesterséges intelligenciával generált cikkekkel" - mondta egy névtelenül nyilatkozó tisztviselő a Politicónak. "Egy kiválasztott pillanatban beillesztenek egy kitalált történetet, majd gyorsan elterjednek a közösségi médián és az influenszereken keresztül. Feltételeznünk kell, hogy ezeket az oldalakat a Bundestag-választás előtti időszakban készítették elő, hogy aktivizálják őket"."

Az elmúlt évek során az európai hatóságok egyre inkább Moszkvát kezdték el vádolni a választási folyamatokba való beavatkozással. A cseh és belga hatóságok tavaly, az európai parlamenti választások előtt lelepleztek egy jelentős befolyásoló hálózatot, amelyet azzal gyanúsítottak, hogy Kreml-barát propagandát terjesztett. Decemberben pedig a romániai elnökválasztást felfüggesztették, miután a biztonsági szolgálatok figyelmeztették a vezetést, hogy Oroszország "agresszív" hibrid támadásokat indíthat.

A téma különösen kényes a németországi választások kontextusában, ahol az Oroszországot támogató, Elon Musk által pénzügyileg támogatott szélsőjobboldali párt, az Alternatíva Németországért (AfD), a közvélemény-kutatások tanúsága szerint a második helyen szerepel. Az eszkaláció legszembetűnőbb jele pedig éppen a Musk irányítása alatt álló egykori Twitter platformon figyelhető meg.

A jelentés szerint az adott területen a szellemfiókok által generált bejegyzések száma drámai módon megnövekedett. Január végén egyetlen nap alatt több mint 3000 posztot regisztráltak, míg november és december folyamán ez a szám mindössze napi 50 körül mozgott. Ez a jelenség a "túlterhelési" technika része, amely során a közösségi médiát elárasztják a gyorsan megjelenő posztok, hogy a vírusos terjedés illúzióját keltsék. Ez a taktika különösen jellemző az orosz dezinformációs kampányokra.

Related posts