Bábolna önkormányzati intézményei elkötelezték magukat a nulla forintos rezsi elérésére.


Bábolnán elindult egy különleges kezdeményezés, amely hazánkban páratlan, de nemzetközi szinten is szokatlan. Ennek a programnak az a fő célja, hogy a helyben előállított áramot közvetlenül a helyi közösség szolgálatába állítsák.

Bemutatkozott Magyarország első, üzemszerű működésre alkalmas és a MEKH által hivatalosan is elismert energiaközössége. Bábolnán elindult egy olyan különleges kezdeményezés, amely nemcsak hazánkban, hanem világszerte is ritkaságnak számít. Ennek a projektnek a lényege, hogy a helyben megtermelt villamos energiát a közösség tagjai helyben hasznosítják. A lakosság lehetőséget kap arra, hogy a hivatalos piaci árnál magasabb áron értékesítse a termelt felesleget, miközben a vállalatok kedvezőbb áron juthatnak hozzá az energiához – írja a novekedes.hu.

Az év kezdetén izgalmas bejelentés érkezett: Bábolnán energiaközösség jött létre. A nyár közepén pedig örömmel értesültünk arról, hogy a közösség hivatalos bejegyzése sikeresen megtörtént. Most pedig büszkén osztják meg első eredményeiket, inspirálva ezzel másokat is a fenntartható energiafelhasználás irányába tett lépéseikben.

A kilencvenes években már elindult a szelektív hulladékgyűjtés, miközben a vízbázis védelme érdekében különféle mérőeszközökkel végeztük a munkánkat. A helyi mezőgazdasági kombinát mindig is elkötelezett volt a környezettudatos gazdálkodás mellett. Célunk, hogy ezeket a kezdeményezéseket továbbfejlesszük és még inkább megerősítsük.

- emelte ki Dr. Horváth Klára polgármester, aki 2021-ben hallott először az energiaközösségről, ekkor született meg benne az ötlet, hogy Bábolnán energiaközösséget kellene létrehozni az energiaárak csökkentése miatt.

A helyi cégek vezetők is a kezdeményezés mögé álltak. Megalakult a konzorcium, amelynek később sikerült pályázati forrást nyernie a kivitelezéshez.

De mi is pontosan az energiaközösség? Az energiaközösség egy olyan együttműködő közösség, ahol háztartások, vállalkozások és akár helyi önkormányzatok egyesítik erőforrásaikat, hogy közösen termeljenek, fogyasztanak és megosszák az energiát. Ezek a közösségek jellemzően megújuló energiaforrásokra támaszkodnak, mint például a nap- vagy szélenergia, ezzel nemcsak a fenntarthatóságot támogatva, hanem energiaszámláikat is csökkentve. Az energiaközösségek tehát nem csupán energetikai központok, hanem a helyi közösségek összetartozásának és együttműködésének szimbólumai is.

Magyarország első energiaközössége a helyben termelt megújuló energiát helyi fogyasztók között osztja meg kedvező feltételekkel.

Mivel a közösség saját energiaforrásokkal rendelkezik, így csökkenthető a függés a központi energiaszolgáltatóktól és a külső piacoktól. Végül, de nem utolsósorban az energiaközösségek erősítik a helyi közösségeket, mivel a tagok együtt dolgoznak egy közös célért, ami növeli a társadalmi összetartozást és bizalmat.

Minden intézményünknél napelemek telepítését tervezzük, emellett egy új, 36 hektáros napelemfarm kialakítása is a céljaink között szerepel, amely az energiaközösség szerves részévé válna. Arra törekszünk, hogy 2024 végére, de legkésőbb 2026-ra elérjük a nulla forintos rezsiköltséget az önkormányzati intézményekben.

- részletezte Dr. Horváth Klára polgármester.

Bábolna példája inspiráló irányt adhat más településeknek, hiszen az energiaközösség már most is bizonyította, hogy a helyi közösségek innovatív megoldások révén összekovácsolhatók. A városvezetés a jövőben nyílt napokat tervez, hogy népszerűsítse az energiaközösségekben rejlő lehetőségeket, és felhívja a figyelmet a közös erőfeszítések előnyeire.

Related posts