A hazai szakértők egyre sürgetőbb kérdésként tekintenek a meddőség növekvő előfordulására, és igyekeznek feltárni ennek lehetséges okait.
Magyarországon tíz év alatt háromszorosára nőtt a termékenységi zavarok aránya, ma már 300 ezren küzdenek ezzel. Az esetek harmadában női, de ugyanilyen arányban férfieredetű meddőségről van szó, esetenként pedig pszichés okok miatt késik a gyermekáldás. Az ismert szexuálpszichológus, Lux Elvira kezdeményezésére megalkotott, és tanítványai által létrehozott GyereBaba Program támogatásával több mint 150 gyermek született. Fennállásuk tízéves jubileumára konferenciát szerveztek, a résztvevő szakértők pedig előadásaikkal vázolták fel, mi állhat a probléma hátterében. A kerekasztal-beszélgetések során tovább tágították a perspektívát, az okokat, a megoldásokat és az együttműködés lehetőségeit kutatva.
A WHO jelentése szerint minden hatodik ember érintett a meddőség témájában. Magyarországon egyre növekvő népegészségügyi problémát jelent a gyermekáldás elmaradása, több mint 300 ezren küzdenek ezzel, a születések 4-5 százaléka már reprodukciós eljárás által valósul meg, évente négyezer gyermek születik így. Egyes statisztikák szerint a párok 70 százaléka későn kér segítséget, nem tudják, hová fordulhatnak.
Az ismert szexuálpszichológus, Lux Elvira adjunktus 1968-tól az I. számú Női Klinika Meddőségi Tanácsadójában kezdett foglalkozni olyan párokkal, akiknél nem szervi ok állt a megtermékenyülés útjában. A pszichés támogatással több, mint 500 baba megszületéséhez járult hozzá. Mikor visszavonult, tanítványait bízta meg, hogy tudásának és tapasztalatainak felhasználásával folytassák munkáját a vágyott gyermekek megszületésének érdekében, így hozták létre 2014-ben a Lux Baba Programot. A ma már GyereBaba néven működő program vezető pszichológusa, Soponyai-Nagy Krisztina korábban az Indexnek elmondta:
Az elmúlt évtizedben itthon is háromszorosára nőtt a terméketlenséggel küzdők száma, már több az érintett, mint amennyi második legnagyobb városunk, Debrecen lakossága - jegyezte meg a szakmai vezető. A családdá válás testi és lelki aspektusairól is több elismert szakember fejtette ki véleményét jubileumi konferenciájukon.
Soponyai-Nagy Krisztina hangsúlyozta, hogy a meddőség kifejezés gyakran stigmatizálja az érintetteket, és szégyenérzetet generál bennük. Fontos azonban megérteni, hogy sok esetben csupán átmeneti terméketlenségről vagy nehezített fogantatásról van szó. A gyermekáldás késlekedése mögött gyakran pszichológiai okok húzódnak meg. A párokra hatalmas társadalmi nyomás nehezedik, hiszen a család, a partner, sőt, sokszor saját maguk felé is elvárásokkal lépnek fel, melyeknek nehezen tudnak megfelelni. A háttérben lélektani elakadások rejlenek, mint például a párkapcsolaton belüli feszültségek, megoldatlan konfliktusok, belső félelmek, vagy akár a szerepbizonytalanság. Továbbá, olyan családi mintázatok is megnehezíthetik a helyzetet, amelyek továbbörökítése ellen a párok harcolnak.
Nem szabad teret engedni a negatív gondolatoknak, ugyanis tudatunk az érzéseinken és a gondolatainkon keresztül információt küld a testünknek. Személyiségünk arra is képes, hogy a kisebb rosszat valósítsa meg a nagyobb rosszal szemben
- hangsúlyozta. Ezt egy esettörténettel támasztotta alá a pszichológus. Egy párnál idejekorán szüléssel és veszteséggel végződött a várandósság, majd eldöntötték, hogy nem akarnak több gyereket, mert ezt a traumát újra nem akarják átélni. A vágyuk azonban ennél erősebb volt, mert a kimondott szavakkal ellentétben nem védekeztek. A "kisebb rossz" elvének megfelelően a test mégis védekezett, a nőnél miómák, férfinél szexuális zavarok léptek fel, megakadályozva azt a kockázatot, amit a veszteség jelentett.
Lux Elvira korábban mindig azt hangoztatta, hogy "aki miben hisz, abban üdvözül". Ezt a megállapítást egy érdekes pszichológiai kísérlet is megerősítette, amely során az alanyoknak azt mondták, hogy a kezükre cseppentett folyadék miatt a bőrük pirosra fog váltani és viszketni fog. A kísérlet résztvevői közül sokan valóban ezt tapasztalták, holott valójában csupán sima víz volt az, amit alkalmaztak. Ez a jelenség jól illusztrálja, hogy a tudat ereje képes gyógyító hatást kifejteni, ezért rendkívül fontos, hogy mire összpontosítunk - emelte ki Soponyai-Nagy Krisztina az előadásában.
A GyereBaba program keretein belül a megoldások széles spektrumára összpontosítanak. Céljuk, hogy a probléma gyökerét alaposan feltárják, ezért különböző szakterületek szakértőit vonják be a folyamatba. A négy hétvégés program során először a pszichoszomatikus aspektusokkal foglalkoznak, majd a stresszkezelés, a párkapcsolatok dinamikája és a fogantatást támogató életmód kerül fókuszba. Emellett alternatív módszereket is alkalmaznak, hogy elősegítsék a hormonális egyensúly helyreállítását.
A résztvevők számára igazi támogatást nyújt, hogy a csoportokban hasonló helyzetben lévő sorstársakkal találkoznak. Itt lehetőségük nyílik megosztani érzelmi terheiket, tapasztalataikat, és ezzel kölcsönösen erősíthetik egymást. A párok együtt érkeznek, ami tovább fokozza bennük azt az érzést, hogy a gyermekvállalás közös vállalkozás, még ha a legtöbb vizsgálatot a nőknek kell is elviselniük.
- mondta a szakmai vezető, hozzátéve: Lux Elvira annak idején úgy vélte, a meddőség nagyobb tabu, mint a szex, ezért a problémát nem lehet csoportba bevinni, de tanítványai még életében beszámoltak neki ennek sikeréről.
Az egyensúlyi állapot kialakításával és a jólét átélésével a termékenység újbóli feléledése valósul meg.
- ismertette a pszichológus módszerük lényegét, ami a programjuk eredményei szerint valóban működik.
Az eddig lezárt 22 csoportjukban 282-en vettek részt, ebből 161 nő, és a legújabb információik szerint 132 baba fogant, ami 81 százalékos sikert jelent, további 30 gyermekkel egyéni folyamatokkal vagy örökbefogadás útján bővült a család. Soponyai-Nagy Krisztina szerint fontos nem projektként tekinteni a gyermekvállalásra, a feladatfókusz ugyanis görcsöt okozhat, stresszt okozva a szervezet és a párkapcsolat számára egyaránt. Tapasztalatai szerint az az ideális, ha kiegyensúlyozott légkörben várnak arra a gyermekre a párok, aki biztosan megérkezik hozzájuk. "Az anyának és apának születtünk tudat erősítése vezethet a sikerhez" - zárta gondolatait.
A világ népessége folyamatosan növekszik, ám Európa esetében éppen ellenkező tendenciát figyelhetünk meg: itt a népesség csökken. Fülöp István szülész-nőgyógyász hangsúlyozta, hogy ahhoz, hogy egy társadalom fenntartsa saját létszámát, a nemek arányának kiegyensúlyozottsága mellett egy párnak legalább két gyermeket kellene vállalnia. Jelenleg a 25-30 éves nők körében a szülések aránya csökken, holott ez az időszak még mindig ideálisnak számít a gyermekvállalás szempontjából. A szakember kiemelte, hogy a reprodukciós lehetőségek romlása is megfigyelhető: míg 25 éves korban az ivarsejtek 30-35 százaléka mutat kromoszomális eltéréseket, addig 35 éves korra ez az arány 40-45 százalékra nő, 40 évesen már 55-60 százalék, 45 éves korra pedig drámai módon 95 százalékra emelkedik. Az előadás során Fülöp István részletesen bemutatta a meddőségi problémák mögött álló szervi és hormonális okokat, amelyek a fogantatás akadályaivá válhatnak.
A szakértő kiemelte, hogy a gyermekvállalásra készülő párok számára fontos, hogy tisztában legyenek azzal, mikor érdemes meddőségi szakemberhez vagy az ország különböző helyszínein elérhető reprodukciós központokhoz fordulniuk. Ha a próbálkozások hosszabb időn keresztül nem hoznak eredményt, érdemes szakmai segítséget kérniük.
A határvonal megvonása mellett hangsúlyozták, hogy már az elhatározás előtt érdemes alapos kivizsgáláson részt venni, különösen az idősebb nők számára. A statisztikák alapján az első fél év alatt 100 párból 50-nél következik be a fogantatás, míg a következő hat hónap során további 35 párnál alakul ki terhesség. A fennmaradó 15 százalék esetében pedig javasolt a kivizsgálás. "A háttérben számos tényező húzódhat meg mindkét partner esetében, beleértve hormonális, infektológiai, genetikai, pszichológiai, viselkedésbeli okokat, vagy anatómiai eltéréseket. A nőknél gyakran előfordulhat hematológiai probléma vagy endometriózis, amely a meddőségek harmadáért felelős. Jó hír, hogy sok esetben a műtéti beavatkozás után a nők természetes úton is teherbe esnek. A korai diagnózis hatása a gyermekáldásra általában csekély, és hormonszupresszióra ritkán van szükség" – részletezte a szakorvos, aki a miómákat is a gyakori problémák között említette.
Tűű László az Endocare endokrinológus-belgyógyásza kiemelte, hogy a természetes fogantatás esélye nagyobb azoknál, akik normál testsúllyal rendelkeznek, ebből a szempontból a soványság éppúgy hátrányos, mint a túlsúly. Szakmai álláspont szerint 18,5-25 közötti testtömegindex tekinthető optimálisnak, ugyan nemrégiben a kategorizálás nézőpontja változott. Fülöp István kiemelte, hogy obezitás esetén a 10 százalékos testsúlycsökkenés 10-15 százalékkal emeli a teherbeesés esélyét.
Az endokrinológus hangsúlyozta, mivel 90 nap a petesejt, 105 nap a hímivarsejt termelődése, ezért legalább a tervezett terhesség előtt legkésőbb három hónappal érdemes egészséges életmódra váltani. A megfelelő D-vitamin és jódbevitel szintén fontos, ez utóbbiban vízkészletünk nem bővelkedik. Az étkezést illetően a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által összeállított okos tányért jó támpontnak nevezte. A gyümölcs-, zöldségfogyasztás mellett a fehérjét sem szabad mellőzni, ugyanis ez szükséges a sejtek fejlődéséhez. A gyors helyett érdemes a lassú felszívódású szénhidrátokra áttérni.
Sokszor a teherbeesési nehézségek mögött a policisztás ovárium szindróma áll (PCOS), ami összefüggésbe hozható az inzulinrezisztenciával (IR), az egészséges életmóddal azonban a probléma jól kezelhető
- mutatott rá. Bartha Ákos élelmiszerbiológus hozzátette, hogy a termékenység támogatására a folsav, folát bevitelről sem szabad megfeledkezni, az E-vitamin és a lehető legtermészetesebb Q10 koenzim, a halfogyasztás növelése szintén ezt a célt szolgálja. "A mikrotápanyagok hatása a férfi oldalon is működik. Gluténmentes étrend az emésztőrendszeri problémák, immunológiai gondok esetén javasolt" - részletezte a táplálkozás-kutató.
"Gyakran hallani arról, hogyan lehet elkerülni a gyermekvállalást, de sokkal ritkábban beszélünk arról, hogyan is tervezzük meg, ha később szeretnénk gyermeket" - fogalmazott Takács Tamás andrológus. A férfiakat is érintő problémáról van szó, amely Magyarországon körülbelül a férfiak 10 százalékát sújtja.
Az elmúlt kilenc évtized során drámai módon, körülbelül egyharmadával csökkent az átlagos hímivarsejtszám. Az 1930-as évektől kezdve állnak rendelkezésre ezek az adatok, amelyek figyelemfelkeltő trendet mutatnak.
- Emelte ki a szakértő a kedvezőtlen irányzatot. Az életmódbeli faktorok között található a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a fizikai aktivitás hiánya és az elhízás, de a probléma mögött állhat az anabolikus szteroidok vagy különféle drogok alkalmazása is.
A férfiaknál kevésbé számít a gyermekvállalás szempontjából az életkor, de 30-35 éves kor felett a tesztoszteron szint folyamatosan lassú csökkenésnek indul, a statisztikák szerint a pszichiátriai betegségek gyakoribbak 50 éves kor feletti apák gyermekeinél
Hangsúlyozta, hogy a férfiak termékenységét számos tényező befolyásolja, így a szexuális aktivitás és a korábbi fertőzések is szerepet játszanak ebben. Kiemelte, hogy a termékenységi problémák 30%-a ismeretlen eredetű lehet, és lehetséges, hogy genetikai okok húzódnak a háttérben. Az egészséges táplálkozás és a rendszeres, legalább napi 30 perces testmozgás szintén kedvezően hat az eredményekre. "A leendő édesapáknak azonban érdemes elkerülniük a túlzott szaunázást, a gyakori forró fürdőket, az ülésfűtés használatát, valamint a laptop ölben való használatát" - hívta fel a figyelmet.
A meddőségi kezelések során a férfiak vizsgálata elengedhetetlen, hiszen nemcsak a női oldalra kell figyelni. A laboratóriumi tesztek mellett ultrahang és fizikális vizsgálatok is szükségesek. Érdekes módon, évente 5-8 férfinál így fedeznek fel panaszmentesen, de korai stádiumban heredaganatot. A műtéti beavatkozás sok esetben megoldást nyújthat, akárcsak az elzáródások kezelésénél. A hormonális zavarok, amelyek 10 százalékban előfordulhatnak, szintén kezelhetők hatékony gyógyszerekkel. A szakértő emellett azt is kiemelte, hogy a magzati nemi fejlődés már a hatodik héten eldől, amikor is a kisfiúk vagy kislányok irányába kezd el fejlődni.