Az állam- és kormányfők zöld lámpát adtak Európa újra-fegyverkezésének.

Az uniós állam- és kormányfők csütörtökön egyhangúlag jóváhagyták közös álláspontjukat a kontinens védelmének megerősítéséről. E javaslat alapját az Európai Bizottság által előterjesztett "Európa újrafegyverzése" című kezdeményezés képezi.
A brüsszeli EU-csúcs során a vezetők egyhangúlag úgy határoztak, hogy...
Az Európai Unió sürgeti a szükséges erőforrások és pénzügyi támogatások aktiválását, hogy megerősítse a közösség biztonságát és polgáraink védelmét.
Kijelentették azt is, hogy az EU "megerősíti általános védelmi felkészültségét, csökkenti stratégiai függőségét, foglalkozik kritikus képességbeli hiányosságaival, és ennek megfelelően erősíti az európai védelmi technológiai és ipari bázist az egész Unióban, hogy képes legyen a szükséges mennyiségben és felgyorsított ütemben jobb felszerelést szállítani".
Ursula von der Leyen bizottsági elnök által bemutatott terv szerint az Európai Unió a következő négy év során körülbelül 800 milliárd eurót kíván mozgósítani az európai védelmi ipar megerősítése érdekében. A tagállamok azonban megbízták von der Leyent, hogy keressen további finanszírozási lehetőségeket a védelem területén, és sürgősen terjesszen elő ezzel kapcsolatos kezdeményezéseket.
Következtetésében az Európai Tanács emlékeztet arra is, hogy "a biztonság és a védelem területén erősebb és nagyobb képességű Európai Unió pozitívan járul hozzá a globális és transzatlanti biztonsághoz, és kiegészíti a NATO-t, amely a NATO-tagállamok számára továbbra is a kollektív védelem alapja".
Fontos szempont, hogy az állam- és kormányfők hangsúlyozzák: a védelmi kapacitások fejlesztése érdekében szükséges párbeszédet folytatni az EU-n kívüli országokkal is.
Az Európai Tanács hangsúlyozza a hasonlóan gondolkodó, nem uniós partnerekkel való együttműködés fontosságát
A szöveg arra a friss kezdeményezésre utal, amely szerint az EU, főként Ukrajna vonatkozásában, nem csupán a megszokott uniós keretek között működik, hanem kiterjesztette a tárgyalásokat Nagy-Britanniára, Izlandra, Törökországra, Kanadára és Norvégiára is. Ez a megközelítés új dimenziót ad a nemzetközi együttműködésnek, lehetővé téve, hogy szélesebb körű támogatást és együttműködést építsenek ki a konfliktus megoldása érdekében.
Orbán Viktor is támogatta a fent említett javaslatokat, ám az Ukrajnával kapcsolatos álláspontot már nem osztotta. Ezzel a 26 ország közös ügyévé vált a téma, hiszen a magyar miniszterelnök volt az egyetlen, aki vétót emelt.
Ahogy azt már korábban említettük, a rendkívüli csúcsra érkező vezetők meglehetősen sokat diskuráltak Orbán Viktorról, míg a magyar miniszterelnök egy szót sem szólt az újságírókhoz. Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke például kifejtette: "elegünk van Orbán Viktorból".
Orbán Viktor a lengyel miniszterelnök, Donald Tusk társaságában, majdnem az utolsók között lépett be a terembe. Az Európai Tanács hivatalos felvételén jól megfigyelhető, ahogy narancssárga nyakkendőt viselve barátságosan diskurál Luc Frieden luxemburgi és Luís Montenegro portugál miniszterelnökökkel.