Orbán Viktor Dubajban osztotta meg gondolatait a globális politikai helyzetről és a Trump-éráról.
A TV2 népszerű sztárja bejelentette, hogy véget vetett a kapcsolatának. A hírek szerint most egy új szerelmi viszonyt kezdett, ám a kamerák számára a hölgy nyomai teljesen eltűntek.
Orbán Viktor többször is hangsúlyozta, hogy Trump amerikai elnök már most is jelentős változásokat hozott a nyugati politikai diskurzusban. A miniszterelnök véleménye szerint az elnök kulcsszerepet játszik abban, hogy az orosz vezetést rábírja a háború leállítására, mindeközben pedig úgy érezhessék, hogy győzelmet arattak. Ezt a megállapítást egy jobboldali újságíróval folytatott beszélgetésében tette.
Bár most már mosolyogva idézzük fel, az elmúlt másfél évtized kifejezetten megpróbáltató volt: "Egyrészről az Egyesült Államok gyakorolt ránk nyomást, másrészről Brüsszel is folyamatosan próbálta a kezünket megkötni (...) Jelenleg legalább az amerikaiak már nem nehezednek ránk, csupán a brüsszeli nyomás felszámolása maradt hátra" - emelte ki Orbán a pódiumon, ahogy az MTI tudósítása is rögzítette.
Orbán elmondta, van fogalma arról, hogyan működik a "globális liberális mélyállam". Kifejtette, hogy a nyugati liberális elit az amerikai adófizetők pénzét használta arra, hogy terjessze az ideológiáját szerte a világon. Magyarországon több mint 60 nem kormányzati szervezetet (NGO) támogatott, politikusokat, médiumokat pénzelt, "ami a szuverenitásunk és függetlenségünk elleni összeesküvés volt". Hozzátette: ugyanez történik Brüsszel részéről, ami még felháborítóbb, mert mi is hozzájárulunk az uniós költségvetéshez, és abból a pénzből támogatják az ellenségeinket.
A miniszterelnök szerint Donald Trump megváltoztatta a Nyugat politikai gondolkodásmódját például a migráció és a zöld megállapodás tekintetében is, szerinte ma már mindenki azt mondja, hogy a gazdasági versenyképesség az első, és a zöld kérdések csak ezután következhetnek. Ugyanígy "rehabilitálva" látja a kereszténységet, amelyről korábban szerinte azt mondták, középkori dolog, ma már elismerik, hogy tiszteletben kell tartani a vallási közösségeket. A családokkal kapcsolatban az volt a bevett nézet Nyugaton, hogy meghaladta az idő ezt az intézményt, és más felállásban kellene inkább az embereknek együtt élni, mára ez is megváltozott - vette sorra Magyarországon sokat hallott politikai kijelentéseit. Mint fogalmazott, az "őrült genderpropagandáról" ma már nyíltan kimondják, hogy nem helyes, az ukrajnai háború kapcsán pedig régen az volt a rossz, aki békét akart, és az volt a jó, aki a háborút támogatta, ma ez már pont fordítva van - vélekedett Orbán..
Szerinte a liberális közösség nem szereti a nemzetét, időnként még szégyellik is, hogy egy nemzethez tartoznak, és nácinak, szélsőjobboldalinak tartják azt, aki büszke a nemzetére, és úgy gondolja, hogy a nemzetért kell dolgoznia. Az ő nézetük szerint "én egy fasiszta vagyok, egy középkori, feudális, keresztény-radikális" ember, ami abszurd dolog - jelentette ki Orbán.
A gazdaságot is érintve, Orbán, arról beszélt, szerint harminc évvel ezelőtt a világ legnagyobb gazdasága még az EU volt, ma már csak a harmadik, a világ öt legnagyobb gazdasága között pedig nincs egyetlen európai sem. Az unió sikere mindig is szorosan összefüggött a német gazdaság sikerével, és mivel ők most szenvednek, mi is szenvedünk - mondta. Ennek oka, hogy a német gazdaságnak és az európai gazdaságnak volt egy jól működő szerkezeti modellje, amely az olcsó orosz energia és a fejlett európai technológia találkozásán alapult, és ez versenyképességet eredményezett. Az ukrajnai háború miatt elszigeteltük magunkat az olcsó energiától, és nincs új stratégiánk, hogyan lehetnénk ismét versenyképesek, nincsenek ötletek, nincsenek víziók - sorolta Orbán.
A Trump-kormányzat a világpolitikai játszmák során Európa, Kína és az Egyesült Államok háromszögén belül mozog - vélekedett Orbán. Ebből kifolyólag rendkívül fontos, hogy Európa ne maradjon passzív megfigyelő, hanem aktívan részt vegyen a helyzet átalakításában, és kreatív javaslatokat tegyen a jelenlegi gazdasági és kereskedelmi egyensúlytalanságok orvoslására. Ha ez nem valósul meg, Orbán figyelmeztetése szerint komoly terheket kell majd elviselnünk a vámok formájában.
"Amikor 2010-ben másodszor is kormányra kerültem, megállapodást kötöttem Putyin elnökkel. A megállapodás lényege az volt, hogy a múltbeli eseményeket, amelyek a két ország között zajlottak, bízzuk a történészekre, és helyette egy ésszerű együttműködést alakítsunk ki, valamint erős gazdasági kapcsolatokat. Olyan szoros kapcsolatokat, amennyire csak lehetséges. Eddig a megállapodás működik, és az orosz fél is betartotta ígéretét. Amit Putyin ígért, azt valóban teljesítette, és én is így tettem. Ezért én nem tekintek az oroszokra olyan negatívan vagy destruktívan, mint ahogyan sok nyugati vezető teszi ma." - nyilatkozta a miniszterelnök.
Orbán Viktor kifejezte, hogy számára abszurdum a nyugati sajtóban gyakran felmerülő vélemény, miszerint ő Vlagyimir Putyin orosz elnök bábjaként lépne fel. Rávilágított arra, hogy ha komolyan venné ezt az állítást, akkor inkább úgy fogalmazna, hogy nem Putyin híve, hanem a magyar érdekeket képviselő politikus. "Az elsődleges feladatom a nemzetem szolgálata, és tapasztalataink az oroszokkal nem éppen a legkedvezőbbek voltak" – tette hozzá.
Donald Trump az orosz-ukrán háború kapcsán ugyanazt a logikát követi, mint amit Magyarország javasolt az utóbbi három évben - állította Orbán. Szerinte ha Trump elnök nem talál valamilyen megoldást a háború lezárására, akkor Ukrajna válhat könnyen az Európai Unió Afganisztánjává, és magát az EU-t is tönkre teheti. Véleménye szerint az orosz-ukrán háború nem Ukrajnáról, hanem a NATO bővítéséről szól. A háború szerinte azért tört ki, mert Oroszország megszállta Ukrajna egy részét, hogy megakadályozza az ország NATO-csatlakozását.