A brit miniszterelnök véleménye szerint a világ, ahogyan eddig ismertük, véget ért.


Keir Starmer brit miniszterelnök véleménye szerint a világunk, ahogyan azt eddig ismertük, már a múlté. Az átalakulás első lépései a védelem és a nemzetbiztonság terén, majd pedig a világgazdaság és a kereskedelem vonatkozásában is megmutatkoznak.

Keir Starmer a The Sunday Telegraph című konzervatív brit vasárnapi lapban megjelent írásában kifejtette, hogy a modern világot nem merev szabályok, hanem dinamikus alkuk és szövetségi kapcsolatok formálják.

A közelmúltban bejelentett amerikai vámok kapcsán a brit munkáspárti kormányfő újra hangsúlyozta azt a már korábban kifejtett nézetét, miszerint a kereskedelmi háborúk nem ismernek győzteseket. Ezzel együtt azonban figyelmeztetett, hogy ezek a konfliktusok jelentős és messzemenő következményekkel járhatnak Nagy-Britanniára, valamint a globális gazdaságra nézve is.

Starmer hangsúlyozta, hogy bár jelenleg is zajlanak a tárgyalások az Egyesült Államokkal egy gazdasági megállapodás kapcsán, ő kizárólag olyan szerződést hajlandó jóváhagyni, amely a brit üzleti szféra és a brit munkavállalók érdekeit szolgálja.

Kiemelte, hogy továbbra is elkötelezett a szabad és nyitott kereskedelmi kapcsolatok mellett, hiszen komoly tévedés lenne, ha elfordulnának ettől a megközelítéstől. Az amerikai vámokkal kapcsolatos esetleges brit válaszlépésekről Keir Starmer megjegyezte, hogy „minden lehetőség a rendelkezésre áll”.

Donald Trump amerikai elnök a minap új "viszonossági importvámokról" szóló rendeletet írt alá, amely alapján az Egyesült Államok differenciált vámrendszert vezet be. A teljes importra vonatkozó 10 százalékos alapráta mellett az Európai Unióból érkező behozatalt például 20 százalékos, a kínai importot 34 százalékos - a korábban érvényesített vámokkal együtt 54 százalékos -, a Nagy-Britanniából vásárolt termékeket 10 százalékos amerikai vám terheli.

Az importált járművek külön kezelt egységes vámtarifája 25 százalék. Trump bejelentése után a brit üzleti és kereskedelmi minisztérium 417 oldalas listát állított össze azokról az amerikai importtermékekről, amelyekre a brit kormány a hazai üzleti szektorral tartott négyhetes konzultáció után megtorló jellegű vámokat vethet ki, ha nem sikerül kétoldalú kereskedelmi megállapodást elérni Washingtonnal.

A listán szereplő több tízezer amerikai termék a brit importált áruk 27 százalékát képviseli, amelyet az Egyesült Államoktól szereztek be.

Related posts