Az Alföld végtelen síkságán a gazdák a földbe hintázzák a magokat, reménykedve a termés bőséges áldásában.


Szentes környékén a gazdák a talajvíz hiányával küzdenek, s ennek következtében a száraz földbe vetik el a magvakat. Ez a mezőgazdasági szezon immár negyedik alkalommal kezdődik aszályos körülmények között, és az érintett területek megmentésére öntözési megoldásokat keresnek. A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének elnöke hangsúlyozta, hogy a májusi csapadék lehet a kulcs az idei termés megmentéséhez, azonban hosszú távon új, fenntartható megoldásokra van szükség.

Nincs talajvíz, ezért a porba vetik el a magot a gazdák Szentes közelében. A mezőgazdasági szakemberek egymás utáni negyedik esztendőben kezdik aszállyal a szezont - derült ki az RTL Híradó riportjából. Az érintett területet öntözéssel próbálták megmenteni, de azt csak a mező egyik felén lehetett megtenni, mivel a másik részén magasfokú felsővezeték fut végig.

Az idei évben a térségben mindössze 70-80 milliméter csapadék hullott, ám a kis mennyiségű nedvességet gyorsan elpárologtatta a szél - tájékoztatta a csatornát egy agrárszakértő. Szeged környékén pedig legalább 100 milliméter csapadékra lenne szükség a megfelelő vízellátottság érdekében.

A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének elnöke szerint a májusi eső mentheti meg az idei termést, de hosszabb távon más megoldást kell találni. Hozzátette, érdemes olyan növényekre átállni, amelyek bírják az alföldi éghajlatot.

Korábban beszámoltunk arról, hogy az áprilisi fagyok komoly problémát okoztak a magyar mezőgazdaságban. A hideg következtében helyenként akár 80, sőt akár 100 százalékos terméskiesés is előfordulhat. A legnagyobb veszélyben idén is a csonthéjas gyümölcsök és az almatermésűek vannak, ezeknél a gyümölcsöknél ráadásul jelentős áremelkedésre lehet majd számítani.

Related posts