A német külügyminiszter szeretné felvenni a kapcsolatot a magyar kormánnyal, hogy megvitatja a magyar börtönben éhségsztrájkot folytató német aktivista helyzetét.

Johann Wadephul német külügyminiszter bejelentette, hogy jövő héten tárgyalni akar a magyar kormánnyal a magyar börtönben éhségsztrájkoló, szélsőbaloldali aktivista, Maja T. ügyében.
Wadephul azt mondta, hogy prioritásuk az aktivista fogvatartási körülményeinek javítása. Azt ugyanakkor nem tartja reálisnak, hogy Maja T.-t kiadnák Németországnak. A magyar kormány ugyanis eddig ragaszkodott hozzá, hogy Magyarországon legyen a büntetőeljárás.
Maja T. egészségi állapota a héten tovább súlyosbodott. Édesapja elmondása szerint az éhségsztrájk kezdete óta már 14 kilogrammot veszített a testsúlyából. Csütörtökön a férfi arról beszélt, hogy az orvosok annyira aggasztónak tartják Maja állapotát, hogy már a szívritmus-szabályozó beültetésének lehetőségét is mérlegelik. Maja T. pulzusa időnként 30-ra csökken, ami életveszélyes helyzetet idézhet elő, hiszen ez akár a szívmegállás kockázatát is magában hordozza.
Maja T.-t azzal vádolják, hogy 2023 februárjában a budapesti Kitörés Napján szélsőjobboldalinak tartott személyeket támadott meg. A jénai származású, baloldali körökben Maja néven ismert egyén tavaly júniusban került kiadásra Németországból Magyarország számára - utólag kiderült, hogy ez a lépés jogtalan volt. A német alkotmánybíróság megállapította, hogy a kiadás sértette Maja alapvető jogait, és a berlini bíróság, amely az eljárást engedélyezte, nem tisztázta megfelelően, milyen körülmények között fogják őt Magyarországon fogva tartani.
Maja T. elfogadhatatlan állapotok között élte mindennapjait a magyarországi börtönben, ami miatt június elején éhségsztrájkba lépett. Az akció következményeként júliusra annyira megromlott az egészségi állapota, hogy börtönkórházba kellett szállítani. Beszámolója szerint folyamatos zaklatásnak volt kitéve: naponta átkutatták a személyes holmiját, éjszakánként világítást kapcsoltak a cellájában, és rendre felforgatták a szobáját. Emellett emberek közé sem engedték, cellájában pedig csótányok és poloskák lepték el a teret. (forrás: Süddeutsche Zeitung)