A menopauza frissen felfedezett érzelmi előnyei: fokozott önuralom és csökkentett dühérzet.


A kutatók hangsúlyozzák az érzelemkezelési stratégiák jelentőségét a mentális egészség eléréséhez

Hát, mégis igaz lenne, hogy a nőkben ott bujkál az elsárkányosodás képessége? Új kutatások szerint a nők haragszintje - beleértve a robbanásszerű reakciókat és az ellenségességet - a menopauza során csökken, ami az öregedés meglepő előnyét, a jobb érzelmi kontrollt jelezheti. Különös módon az egyetlen haragforma maradt változatlan, méghozzá az elfojtott harag - írja az amerikai Menopauza Társaság híroldala.

Számos kutatás foglalkozott a nők depressziós tapasztalataival a menopauza átmeneti szakaszában, valamint a korai menopauza időszakában, azonban a perimenopauzális nők érzelmi állapotának, különösen a harag kifejezésének vizsgálatára eddig nem fordítottak elegendő figyelmet. Egy friss tanulmány rámutat arra, hogy a nők haragja az élet középső szakaszától kezdve jelentős mértékben csökken az életkor előrehaladtával. E kutatás eredményeit a Menopause című tudományos folyóiratban tették közzé, hozzájárulva ezzel a menopauzával kapcsolatos érzelmi dinamikák jobb megértéséhez.

A haragot úgy definiálják, mint valaki vagy valami iránti ellenségeskedést, amelyet gyakran a válogatás nélküli megtapasztalás és kifejezés hajlam kísér. Ez eltér az ellenségeskedéstől, amely félelmet kiváltó érzelmet jelent. Egyesek az ellenségeskedést úgy írják le, mint a folyamatos harcra való készenlétet.

A harag és vele járó egészségi következmények vizsgálata a középkorú nők körében 1980-ra nyúlik vissza, de elsősorban a szívbetegségekre, köztük a magas vérnyomásra és a koszorúér-betegségre összpontosított. A nők és a szívbetegségek további vizsgálata kimutatta, hogy a haragosság (haragra való hajlam) növekedése 3 éves időszak alatt a szisztolés és diasztolés vérnyomás emelkedésével járt együtt.

A harag és az ellenségeskedés, valamint a karotid atherosclerosis közötti összefüggéseket kutató későbbi tanulmányok azt mutatták, hogy a fokozott haragszinttel rendelkező nőknél 10 év elteltével magasabb intima-media vastagság figyelhető meg, ami az érelmeszesedés állapotának egyik fontos jelzőszáma. Ezen kívül léteznek olyan kutatások is, amelyek a haragot a depresszióval kapcsolják össze. A haragkezelési nehézségekkel küzdő nők esetében nagyobb valószínűséggel jelentkeznek súlyosabb depressziós tünetek a menopauza alatt. Érdekes módon, ez a hatás különösen kiemelkedő volt azoknál a nőknél, akik hormonterápiát alkalmaztak a menopauza tüneteinek enyhítésére.

Eddig azonban egyetlen tanulmány sem foglalkozott a harag jellemzőinek alakulásával a menopauza átmeneti időszakában. Az említett új elemzés, amely 35-55 év közötti nőket vont be, azzal a céllal készült, hogy megvizsgálja az öregedés és a reproduktív öregedés szakaszainak hatását a nők haragjáról szóló beszámolókkal összefüggésben.

A kutatások eredményei alapján a tudósok arra a megállapításra jutottak, hogy a kronológiai életkor jelentős összefüggésben áll a düh különböző megnyilvánulásaival, mint például a dühös temperamentum, a dühre adott reakciók, az agresszív dühkifejezések és az ellenségeskedés. A vizsgálatok azt mutatták, hogy ezek a dühformák az életkor előrehaladtával fokozatosan csökkennek. Érdekes módon azonban a visszatartott düh nem mutatott hasonló összefüggést az életkorral. Hasonló tendenciát figyeltek meg a reproduktív öregedés különböző szakaszaiban is, amelyek szintén jelentős hatással voltak a düh kifejeződésére, különösen a késői reproduktív időszakokban, amikor a düh szintje csökkenni kezdett. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a középkorú nők érzelmi szabályozása kedvező irányban változhat.

A ScienceDaily állítása szerint elengedhetetlen, hogy a nők haragjának mindennapi megnyilvánulásait mélyebben megvizsgáljuk. Ez a kutatás lehetővé tenné, hogy hatékonyabb tájékoztatást nyújthassunk számukra az érzelmeik kezelésére vonatkozó stratégiákról, valamint a harag kezelésének következményeiről, különösen a középkorú és idősebb nők esetében.

A menopauza átmeneti időszaka nem csupán fizikai, hanem mentális szempontból is jelentős kihívásokat jelent a nők számára, amelyek kihatással lehetnek mind a magánéletükre, mind a szakmai pályafutásukra. A perimenopauza ezen mentális aspektusait gyakran alábecsülik, és nem mindig kapják meg a szükséges figyelmet. Ismert tény, hogy a szülés utáni időszakban, valamint a reproduktív korú nőknél a menstruációs ciklus és a perimenopauza hatására bekövetkező hormonális ingadozások drámai hangulatváltozásokat eredményezhetnek, amelyek haragot és ellenséges érzéseket gerjeszthetnek. Dr. Monica Christmas, a Menopause Társaság orvosigazgató-helyettese hangsúlyozza, hogy a nők tájékoztatása a hangulati ingadozások lehetőségéről és a tünetek aktív kezelése kulcsfontosságú az életminőség és az általános egészség javítása szempontjából.

Related posts