A magyar humor nagykövete, Pandacsöki Boborján, aki már az egész ország mosolygós pillanatait megteremtette!

Ma ünnepli 70. születésnapját a magyar abszurd színház egyik kiemelkedő alakja, Dolák-Saly Róbert, aki a humor és a mély filozófiai gondolkodás mestere. De vajon mit ismerünk valójában erről a komoly nevettetőről? Róbert nemcsak a színpadon varázsol el minket, hanem elgondolkodtató meglátásaival is, melyek az élet értelme, a nők és a kamaszkori tapasztalatok mélyebb megértésére invitálnak. Különleges stílusával képes arra, hogy a nevetés mögött rejlő komoly üzeneteket is átadja, ezáltal gazdagítva a magyar színház világát.
Pandacsöki Boborján, Leopold, a porondmester, aki Winnetou kalandjait kommentálja, valamint Parittya Setét Antal a L'art pour l'Art társulat színeiben, és Naftalin Ernő, az egoista osztályfőnök – mindezek a karakterek Dolák-Saly Róbert színes és sokrétű világának részei, aki ma ünnepli 70. születésnapját. Korai pályafutásáról mesélve elmondta, hogy már a gimnáziumi énekkarban is heccmesterként tűnt fel, ahol azzal szórakoztatta a társait, hogy a basszus szólamból egyszer csak a tenorba, majd a szopránba ugrott át. E kreatív megoldás végül az énektanárának türelmét is próbára tette, ami a kirúgásához vezetett. Az egri tanárképző főiskolán biológia-rajz szakon végzett, és egy ideig tanárként dolgozott, de a zene iránti szenvedélyét nem tudta elnyomni. 1976-ban az Omega zenekar hívta meg, hogy egyedüli előzenekarként fellépjen a koncertjeik előtt. Itt jó kapcsolatot alakított ki Benkő Lászlóval, aki mentorálta őt és arra ösztönözte, hogy írjon szövegeket a zenekar számára. Noha ezek a szövegek végül nem kerültek felhasználásra, Dolák-Saly Róbert e tapasztalatokkal gazdagodott, amelyek később is meghatározták művészi pályafutását.
1980-ban a Magyar Televízió Pulzus című zenei műsorának tehetségkutató versenyén a szólisták kategóriájában diadalmaskodott, ezzel megkezdve zenei pályafutását. Két évvel később debütált első önálló koncertműsorával, a XX. századi barlangrajzokkal, amely egy innovatív audiovizuális élményt kínált dia- és mozgófilmvetítésekkel, UV-világítással és árnyjátékokkal. 1986-ban jelentős fordulat történt az életében, amikor Laár András felkérte, hogy színesítse meg vicces előadását saját filozofikus dalainak előadásával. Ekkor kezdődött az együttműködés Galla Miklóssal és Nagy Natáliával, valamint természetesen Laárral. Ebből a kreatív közösségből született meg a magyar abszurd színház ikonikus társulata, a L'art pour l'art, amely 1996-ig működött. E pályafutás során két CD-t adtak ki, közösen színházi esteket tartottak, és összesen 11 televíziós műsort készítettek, amelyek hozzájárultak a hazai szórakoztatóipar színesítéséhez.
1988-ban jelent meg Nem ér a nevem, káposzta a fejem című gyereklemeze, melyet Peremartoni Krisztinával adtak elő, ez lett akkor az év gyereklemeze. 1992-ben a Láthatatlan ég című progresszív rocklemeze már az előző év legjobb hazai hangfelvétele lett a szakmai zsűri ítélete alapján, eMeRTon-díjat kapott, 1992-ben pedig az Arany Zsiráf-díjat is kiérdemelte.
1996-ban a L'art pour l'art Társulat összetétele jelentősen átalakult: Laár András továbbra is a csapat oszlopos tagja maradt, míg Pethő Zsolt és Szászi Móni csatlakoztak hozzá. A csoport új menedzsere Dolák-Saly Noémi lett, aki irányítása alatt két CD-t, több DVD-t és több mint húsz televíziós műsort készítettek. 2022-ben új szakasz kezdődött a társulat életében, amikor az alapító Laár András távozott, és Dolák-Saly javaslatára Stefanovics Angéla került a csapatba. Ezen kívül Dolák-Saly sikeres könyvíró is lett: a közönség nagy örömmel fogadta a hat kiadást megért "Madáretető" című kötetét, valamint a Szászi Mónival közösen írt "Boborján" című művét. Kiemelkedő siker lett az "Agyatlantisz, avagy Az ember tragédia" című könyve is, amely 2009-es megjelenésekor mindössze két hét alatt elfogyott.
Boborján-Leopold-Antal-Ernő szüntelenül munkálkodik, de ne tévesszen meg minket a laza stílusa – komolyan mereng az élet mélyebb kérdésein, különösen a nőkről. Hiánypótló műve, a "Kezdő űrhajósok 12 pontja", olyan kulcsfontosságú tanácsokat tartalmaz, mint például: kilövés után ne nyissuk ki az ajtót, ha csöngetnek, vagy hogy a súlytalanság állapotában kerüljük a köpködést, és ne beszélgessünk idegenekkel. Felesége szerint elkerüli az ünneplést és a kötelező köszöntéseket, de mi most mégis készítettünk számára egy izgalmas kvízt, hogy méltó módon tisztelegjünk hihetetlen 70. születésnapja előtt.