A kanadai választások során a liberális párt diadalmaskodott, így újra megerősítette pozícióját a politikai térképen.


Bár a szavazatok számlálása még zajlik, a CNN és a BBC jelentései szerint a múlt hónapban lemondott miniszterelnök, Justin Trudeau liberális pártja győzelmet aratott az előrehozott választáson Kanadában. Az eddigi projekteket figyelembe véve azonban még korai lenne biztosat mondani arról, hogy a liberálisok önálló többséghez jutnak-e, vagy egy másik párttal kell koalíciót alkotniuk a kormányzás érdekében.

A liberálisok győzelmét nagyban segítette az Egyesült Államok elnökének Kanada-politikája. Mark Carney, a volt jegybankárnak nagy lendületet adott az országban uralkodó Trump-ellenes hangulat. A Trudeau távozásával hatalomra került Carney ügyesen használta ki, hogy Donald Trump folyamatosan azzal fenyegetőzött: annektálni akarja az országot "51. államként", kétségbe vonta Kanada létezésének értelmét. A liberálisok ezután az ország védelmét a programjuk központi elemévé tették. Arról, hogyan támasztotta fel Donald Trump az összeomlás szélén álló kanadai liberálisokat, itt írtunk bővebben.

A politikai színtér hosszú ideje ismert alakja, Pierre Poilievre vezette konzervatív ellenzék volt a választások legfőbb esélyese, miután Trudeau januárban bejelentette lemondását. E döntés mögött a kedvezőtlen közvélemény-kutatási eredmények, a súlyos megélhetési válság és a kabinetjén belüli feszültségek álltak. Azonban Trump Kanadára kivetett drámai vámtarifái és a szuverenitásra gyakorolt fenyegetései alapvetően megváltoztatták a politikai versenyt.

A kampány utolsó hetében újra csökkent a kormánypárt népszerűsége, miközben Poilievre sikeresen meggyőzött néhány szavazót arról, hogy Carney nem képes megtestesíteni azt a változást, amelyet a kanadai választók számos közvélemény-kutatásban kerestek. Ennek ellenére ez a taktika nem bizonyult elegendőnek ahhoz, hogy megváltoztassa a választás kimenetelét.

Carney miniszterelnökké lépése előtt soha nem töltött be politikai pozíciót. Pénzügyi karrierje során évtizedekig irányította a kormányokat a világ jelentős válságain és zűrzavaros időszakain keresztül, köztük Kanada gazdaságának stabilizálásában a 2008-as pénzügyi krízis idején – írja a CNN. A kanadai kormányfő nem zárta ki a további egyeztetéseket Donald Trumppal, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy szeretné elmélyíteni a "megbízhatóbb" szövetségeseivel fennálló kapcsolatokat. Szokatlan módon első hivatalos külföldi látogatása Európába vezetett, ahol francia és brit tisztviselőkkel folytatott megbeszéléseket a biztonsági, katonai és gazdasági együttműködés erősítése érdekében.

Related posts