A titokzatos szám, amely elbűvölte a tudomány világát


Március 14., 03.14., vagyis a harmadik hónap tizennegyedik napja. Ugye dereng már, hogy a 3,14 ünnepéről van szó? Ugyanakkor nemcsak a kultikus Pi számról emlékezünk meg ma, hanem Albert Einstein születéséről és Stephen Hawking haláláról is. Most kvízünkkel derítheti ki, mit tud róluk.

Március 14. 1989 óta a matematika világnapja és a nemzetközi Pi-nap. A Pi, az 3,14, azaz a π egy végtelen sok számjegyből álló sor, és az egyetlen olyan szám, ami filmeket, verseket inspirált. Sőt, egy verskategóriát is. A jó Pi-versek sok számjegyet adnak meg és szigorúan a tárgynál maradnak, de ezeknek a kritériumoknak nem könnyű megfelelni. A legjobb épp egy magyar, Szász Pál matematikus nevéhez fűződik. Még 1952-ben írta meg mnemotechnika alkotását, amiben a szavak betűinek száma szolgáltatja a megjegyzésre szánt számsorozatot. A Pi-versekben az egymást követő szavak annyi betűt tartalmaznak, mint a Pi sorban álló számjegyei.

Hajós György professzor 1952-ben szintén megörökítette a π varázsát egy versben, míg Szikora Ágnes 2009-ben egészen a harminc tizedesjegyig merészkedett saját költeményében. Pothurszky Géza 2015-ben két különleges Pi-verset hozott létre: az egyik az érték 48 tizedesjegyét, míg a másik 150 jegyét követi nyomon. Ez utóbbi a leghosszabb ilyen jellegű mű, amely a számot és annak keletkezését taglalja. A π a popkultúrában is jelentős szerepet játszik: Kate Bush inspirálta dalra, Darren Aronofsky pedig művészfilmet készített róla, amely szintén a Pi címet viseli. Ez a szám valóban különleges hatással bír a művészet minden területén.

A Pi-nap nem csupán a híres szám miatt jelentős, hanem a sors különös iróniájának is köszönhetően. Ezen a napon, 1879-ben látta meg a napvilágot Albert Einstein, míg 2018-ban éppen ezen a napon búcsúzott tőlünk Stephen Hawking. A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) számára ez a nap különleges alkalom, hiszen ekkor teszik közzé az újonnan felvett hallgatók névsorát. A pi, mint transzcendens szám, kulcsszerepet játszik a matematikában és a fizikában, hiszen olyan valós vagy komplex számok közé tartozik, amelyek nem algebraiak, azaz nem képeznek gyököt egész (vagy racionális) együtthatós polinomnak.

Most már ezt is tudjuk, de azt is, hogy a Pi-nek két ünnepnapja van? A hivatalos március 14., amelyen kívül július 22-én szintén ünneplik, mert 22-ben a 7 megközelítőleg 3,14-szer van meg.

A π szám két helyi értéken 3,14-ként kezdődik, de ezt követően a tizedesjegyek száma végtelen. A pontos értékét már több mint 1 billió tizedesjegyig kiszámították, és bizonyos, hogy nem található benne ismétlődő minta. Az angol matematikus, Shancks 1784-ben harminc éven át dolgozott a szám tizedesjegyein, végül 707-ig jutott el, ami szinte a megőrülés határára sodorta. 1944-ben Fergusson, szintén brit tudós, felfedezte, hogy Shancks az 528. tizedesjegytől kezdve hibázott. Nem meglepő, hogy valaki kimerülhet egy ilyen hosszú számítás során! A szám első kilenc tizedesjegye 3,141592653, és ez a különös véletlen vált a matematikai közösség figyelmének középpontjává 2015. március 14-én, 9 óra 26 perc 53 másodperckor, mivel ez a pontos dátum tökéletesen megfelelt a π kilenc tizedesjegyének.

Csatlakozzon hozzánk e jeles nap megünneplésére, és mérje fel tudását kvízünkkel, hogy mennyit ismer erről a különleges számról!

Related posts