A húsvéti sonka főzőleve igazi kincs a konyhában! Íme 11 ínycsiklandó étel, amely még különlegesebbé teszi az ízélményedet vele.

Egy konyhai praktika, amit már nagyanyáink is jól ismertek: a húsvéti sonka főzőleve remek alapanyag további ételekhez. 11 ötletet hoztunk a felhasználására!
A húsvéti sonka főzőleve igazi ízkavalkádot rejt magában, és méltán nevezhetjük a főzés egyik kincsének. Akárcsak a tészták főzőlevét, ezt is érdemes megőriznünk, hiszen számtalan új ételben kamatoztathatjuk. Húsvét táján a tojásfőzés is népszerű tevékenység, és sokan talán nem is sejtik, hogy a tojás főzőleve is kincs. Ezt a tápanyagokban gazdag vizet ne pazaroljuk el, hiszen kihűlt állapotban remek öntözővíz válhat belőle a növényeink számára. Az apró részletekben rejlik a varázslat, így érdemes ezeket a "melléktermékeket" is értékesíteni.
Miközben a tészta főzőleve gazdag keményítőben, ízletes mártások alapjául szolgál, a sonka főzővize viszont egy sós, aromatikus és erőteljes ízvilágú lé, amely számtalan szószos és szaftos étel alapját képezheti. Ha vöröshagymát, fokhagymát és különféle fűszereket is adunk hozzá, a főzőlé még gazdagabb ízt kap, ahogyan azt a sonkafőzés öt aranyszabályát összefoglaló cikkünkben részletesen kifejtettük.
Egy rendkívül egyszerű lépés rejlik a titok nyitja mögött. A jól bevált eljárás szerint, miután levettük a főtt sonkát a tűzről, a főzőlevet érdemes kihűlni hagyni a sonka társaságában. Miután eltávolítottuk a sonkát és a zöldségeket, egy apró lyukú szűrő segítségével átszűrjük a levet. Így biztosíthatjuk, hogy a fűszerek ne maradjanak benne, és a sonkáról esetleg lepotyogó kisebb darabok is eltűnjenek.
Egy áttetsző, tiszta levet fogunk nyerni, amely nem fog olyan aranysárga ragyogással büszkélkedni, mint egy klasszikus húsleves, viszont rendkívül értékes alapanyagként szolgál majd. Kiválóan felhasználható olyan receptekben, ahol húslevesből készült alaplé szükséges. A főtt sonka leve sós és karakteres ízvilággal rendelkezik, ezért érdemes ezzel számolni a fűszerezésnél. Ne feledjük, hogy nem minden ételben fog jól érvényesülni; különösen kerülni kell azokat a fogásokat, amelyek zöldség-alaplevet igényelnek.
A sonka főzőlevét érdemes frissen, akár az ünnepek alatt is kreatívan felhasználni különféle ételek készítésekor, de hosszú távon is tárolhatjuk. A mélyhűtőben akár négy hónapig is megőrzi ízét és aromáját. Praktikus megoldás, ha műanyag edényekbe porciózzuk, de igazán ötletes módja a tárolásnak, ha jégkockatartóban fagyasztjuk le. Így egyszerűen csak ki tudjuk pattintani a szükséges mennyiséget a készülő ételekhez, így mindig kéznél lesz a finom sonkafőzőlé.