A budapesti Fidesz fontolóra vette Kollár Kinga, a TISZA párt politikai képviselőjének leváltását.
Csak besétált, majd leugrott - Újabb részleteket tudott meg a Blikk a dél-pesti kórházban történt tragédiáról
A Fidesz fővárosi frakciója etikai kódex kidolgozását kezdeményezte, hivatkozva Kollár Kinga tiszapárti képviselő uniós felszólalására. Kollár különleges helyzetben van, hiszen egyszerre tagja a Fővárosi Közgyűlésnek és az Európai Parlamentnek is. A kormánypárt által többször idézett beszédében a képviselő kifejtette, hogy a jogállamisági eljárás "rendkívül hatékony" volt, aminek következtében "körülbelül 21 milliárd eurónyi forrást felfüggesztettek, ebből több mint 1 milliárd eurót már el is veszítettek a magyarok". Ez a helyzet "jelentős hatással van a magyar állam működésére, és kihat a magyar emberek mindennapi életére". Továbbá megjegyezte, hogy "a magyarok romló életszínvonala erősíti az ellenzéket", így "nagyon optimistán tekint a 2026-os választásokra".
A politikai válaszreakció sem késlekedett: Szentkirályi Alexandra frakcióvezető és két képviselőtársa előterjesztették az etikai kódex kidolgozására vonatkozó javaslatukat, amelyet a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén fognak megvitatni - számolt be róla a Népszava.
Számadó Tamás főjegyző hangsúlyozta, hogy a testület nem hozhat létre olyan etikai irányelveket, amelyek a közgyűlés tagjainak viselkedését a képviselői tevékenységen kívül is szabályoznák, vagy jogi következményeket vonnának maguk után a nem megfelelő magatartás esetén. Szerinte egy ilyen szabályzat jogi szempontból nem állná meg a helyét, mivel az sértené a képviselők szabad véleménynyilvánítás jogát, ami elengedhetetlen a képviselői munka szempontjából - olvasható a nyilatkozatban.
Szentkirályi Alexandra még egy lépéssel tovább ment: véleménye szerint Kollár Kinga "Brüsszel iránt hű, Budapesttel szemben hűtlen", így szerinte "méltatlanná vált a budapestiek képviseletére, itt az idő, hogy leváltsuk". Jogi szempontból azonban az önkormányzati törvény értelmében a választott képviselők nem mondhatók egyszerűen "kirúgásra". A mandátumuk csak bizonyos körülmények között szüntethető meg, például a testület feloszlatása, összeférhetetlenség, egyéves távollét vagy méltatlanság esetén. Az utóbbi azonban kizárólag szándékos bűncselekmény miatti jogerős börtönbüntetés vagy jelentős köztartozás esetén állapítható meg. Jelenleg a közszereplés vagy bizottsági felszólalás nem elegendő ahhoz, hogy valaki elveszítse a tisztségét.