Suha 80 milliót áldozott a szabadságára: "A börtönben könnyek között szenvedtem"
Suha állítása szerint az amerikai hírszerző ügynökségek, valamint a magyar hatóságok is alaposan megvizsgálták azt az informátort, akinek tanúvallomása képezte az alapját az ellene felhozott vádaknak.
Exkluzív interjúra került sor a Blikk hasábjain, amelyben Suha György, a börtönben töltött letartóztatásából nemrégiben 80 milliós óvadékkal kiszabadult egykori rendőrségi szóvivő nyilatkozott. Suha, aki Afrika szakértőjeként tiszteletbeli konzuli feladatokat látott el, a külügyminisztériumban is dolgozott Szijjártó Péter irányítása alatt. Korábban utalt arra, hogy letartóztatásának hátterében a kormány által tervezett csádi katonai misszió kritikája áll, azonban az interjú során erről nem nyilatkozott. A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) információi szerint Suha részt vett diplomata konzuli címek beszerzésében, és pénzösszegeket fogadott el. Jelenleg befolyással üzérkedés és más, kettőtől tizenkét évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmények gyanúja miatt folyik ellene nyomozás.
Suha György kijelentette, hogy anélkül indították ellene eljárást, hogy bármiféle kézzelfogható bizonyíték állna rendelkezésre; mindez csupán egyetlen személy vallomásának következménye. Ráadásul úgy véli, hogy a vádaskodó egy olyan egyén, aki maga is kémkedéssel kapcsolatos jogsértések miatt áll folyamatban, és akivel kapcsolatban Szijjártó Péter külügyminiszter is bizalmatlanságát fejezte ki.
Nem titok, hogy az illető B. János, egy diplomata, aki Burundi képviseletében tevékenykedett Bécsben egy atomenergetikai ügynökségnél. Emellett, Magyarországon Sierra Leone konzulként is dolgozott. Már ez a kettős szerepvállalás is ellentmondott a nemzetközi diplomáciai normáknak, ráadásul európai lakóhellyel sem rendelkezett. Ennek következtében a külügyminiszter úr elrendelte a távozását, és mivel én voltam az, aki ezt az érintett személynek közölte, az ő ellenségévé váltam. Információim szerint az amerikai hatóságok is foglalkoztak az ügyével, mivel kiderült, hogy szlovén és német állampolgároknak pénzért kínált konzuli mentességet. Ausztriában mentelmi jogot élvezett, de a magyar és az amerikai hírszerzés közreműködésével végül hazánkban sikerült őt elfogni.
B. János a kihallgatás során, hogy enyhítse a rá háruló vádakat, vádalku ajánlott, amelynek fókuszában Suha György állt. A vallomása alapján úgy tűnik, az ügyészség elegendő bizonyítékot talált Suha ellen, ami alapos gyanúra adott okot. A vádalku révén B. János négy évvel csökkentette börtönbüntetését, amelyből már egy évet letöltött. Még egy év vár rá a rácsok mögött, mielőtt kedvezménnyel szabadulhatna.
A házkutatás, a lefoglalások és a letartóztatások mind részei voltak az eseményeknek. A vádhatóság nem ismer kegyelmet; amit egyszer elterveztek, azt végig is viszik. A bíróság ugyan a tárgyalás során mérlegeli a bizonyítékok súlyát, de amíg az ügy eljut a bíróságig, az ügyészség feltételezései dominálnak - fejtette ki Suha György.
Nyolc különböző vádpontban gyanúsítottak meg, és nyolc tanút hallgattak meg, de a helyzet az, hogy senki sem tudott semmit az ügyemről. Nincs egyetlen bizonyíték sem, sem tárgyi, sem pedig személyi. Fél éven át egy szót sem szóltak hozzám a börtön falai között, mintha arra vártak volna, hogy előbb-utóbb megunom a helyzetet, vagy éppen megtöröm. Az egész egy szürreális álomnak tűnt, tele abszurd elemekkel: befolyással való üzérkedés, vesztegetés, és vesztegetési pénz elfogadása voltak a vádak. Egészen hihetetlen, honnan szedték ezeket a vádakat!
Suha György ironikus humorral mesélt arról, hogy a Venyige utcai Büntetés-végrehajtási Intézetben a rabok „politikai fogolynak” titulálták őt, ami a maguk módján tiszteletet ébresztett bennük. Ebből adódóan nem kellett komolyabb konfliktusokat megélnie. 13 hónapot töltött a rácsok mögött: az első időszakban magánzárkában, majd később az óbudai önkormányzat korrupciós ügyeivel gyanúsított társai között.
- Nem csupán a napokat, hanem az órákat is figyelemmel kísértem. Nem titkolom, hogy könnyek is szöktek a szemembe, de még a legkeményebb férfiak is érzékenyebbek, mint gondolnánk. Angolt tanítottam, fordításokkal foglalkoztam, és különböző nyelvek rejtelmeit kutattam. Az őrszemélyzet túlnyomó része emberségesen bánik a fogvatartottakkal, azonban a rendszer és a körülmények valóban elviselhetetlenek.
Mivel Suha letartóztatásának határidejét már többször is meghosszabbították, teljesen kilátástalannak érezte a helyzetét.
Amikor benyújtottuk a kérelmünket az óvadékos szabadlábra helyezés érdekében, 20 millió forintos ajánlatot tettünk - osztotta meg tapasztalatait a volt diplomata.
Íme egy egyedibb változat a szövegedből: - Ezt követően 30-at ajánlottunk, de úgy éreztem magam, mint egy falusi gazda, aki a búcsúban alkudozik egy malacra. A végén a bíró 80-ra emelte a tétet, és megállapodtunk, hogy összegyűjtjük az összeget. Számos ember segített, volt, aki 5 ezret, más pedig 5 milliót ajánlott fel. Most éppen azon dolgozom, hogy részletesen összeállítsam a listát, hogy tudjam, kinek mi jár vissza az emberségéért és támogatásáért kifejezett hála és köszönet mellett.
A 80 millió forint végül sikerült összegyűjteni, és be is utalták, de ez még nem garantálta az azonnali szabadulást.
- Sógor Zsolt ügyvéd barátom számára jelezték, hogy az óvadék intézménye még nem alakult ki megfelelően, így itthon a pénz letétbe helyezését követően akár napok is eltelhetnek - mondta Suha György, miközben ismét keserű mosollyal nézett a távolba.